Jerzy Buzek apeluje

Portal gospodarka i ludzie  autor: Kajetan Berezowski

 kredyty powinny nadal wspierać producentów maszyn górniczych
Prof. Jerzy Buzek, europoseł do Parlamentu Europejskiego, upomniał się o pilne działania na rzecz kredytów eksportowych dla producentów maszyn górniczych. W wywiadzie dla Trybuny Górniczej i portalu nettg.pl podkreślił, że kredyty te powinny nadal wspierać producentów maszyn górniczych, szczególnie w obliczu postępującej transformacji energetycznej Unii Europejskiej.
Niecałe dwa tygodnie temu Komisja Europejska przedstawiła nową strategię przemysłową UE. Mowa w niej m.in. o tym, jak istotne jest zwiększanie konkurencyjności unijnych firm w skali globalnej i eliminowanie wszelkich barier utrudniających ich dostęp do rynków na całym świecie. To niewątpliwie ważne cele, zwłaszcza obecnie, w kontekście spowolnienia gospodarczego, wywołanego pandemią COVID-19. Stąd wzięło się moje pytanie do Thierry’ego Bretona - komisarza ds. rynku wewnętrznego UE: jak konkretnie będzie to realizowane w praktyce - choćby w ramach prac nad stanowiskiem Unii w sprawie przeformułowania tzw. aneksu CFSU do porozumienia Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), regulującego zasady udzielania rządowego wsparcia eksporterom – tłumaczy polski europoseł.
Chodzi o aneks VI, nakładający dziś ograniczenia na kredyty eksportowe dla producentów elektrowni węglowych.
Są plany rozszerzenia tego również na dostawców maszyn i usług w branży węglowej. A to może, niestety, postawić w niezwykle trudnej sytuacji wiele unijnych przedsiębiorstw z tego sektora. Szacuje się, że w Polsce daje on pracę nawet 300 tys. osób! I to starałem się wytłumaczyć panu komisarzowi. Ryzykując tysiącami miejsc pracy w rodzimych firmach polskich, czeskich, niemieckich czy szwedzkich, nie powstrzymamy z dnia na dzień Chińczyków, Rosjan, Turków lub Meksykanów od wydobywania i wykorzystywania węgla. Oni po prostu, zamiast np. kupić sprzęt naszego Famuru, sięgną po inny - przede wszystkim z Chin, gdzie standardy produkcji, jeśli chodzi chociażby o środowisko, czy emisje CO2, są nieporównywalne z tymi w Europie. Gospodarczo zatem przegramy, a z punktu widzenia ochrony klimatu, uzysk też będzie żaden – wyjaśnia dalej prof. Jerzy Buzek.
W jaki sposób zareagował Thierry Breton? Czy prof. Jerzy Buzek jest zadowolony z ostatecznego kształtu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji? Wreszcie, jakie są szanse na to, aby przegłosowano zapisy wspierające finansowanie innowacji w obszarze węgla koksowego w Funduszu Badawczym Węgla i Stali? O tym będzie można przeczytać w pełnym teście wywiadu z prof. Jerzym Buzkiem, który opublikujemy w najnowszym wydaniu „Górniczej”, w czwartek 20 maja br.