Ceny węgla nieprzerwanie rosną w górę

Portal gospodarka i ludzie  autor: Adam Maksymowicz

Ceny węgla w natychmiastowych dostawach w portach ARA
(Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) nieprzerwanie rosną w górę i obecnie zbliżają się do swoich rekordowych wielkości w okolicy 100 USD za tonę. Portal Trade Economics pisze, że węgiel sprzedawany w kontraktach terminowych osiągną cenę 110 USD z atonę. Dzieje się tak, gdyż popyt na ten surowiec przekracza możliwości wydobywcze światowego górnictwa węglowego.
Najważniejszym czynnikiem wzrostu jego ceny jest silny popyt w Chinach. Wzrasta on wraz ze spadkiem jego wydobycia z równoczesnym wzrostem aktywności gospodarczej w tym kraju. W miarę, jak chińskie ożywienie gospodarcze nabiera tempa, zwiększa się zużycie energii elektrycznej w tym kraju. Kluczowy barometr aktywności gospodarczej w porównaniu z poprzednim rokiem wzrósł o 13,2 proc. w kwietniu br. Produkcja węgla w Chinach spadła w tym samym czasie o 1,8 proc. r/r do najniższego poziomu od 8 miesięcy z powodu kontroli bezpieczeństwa i ochrony środowiska w niektórych głównych regionach wydobywających węgiel oraz na skutek ograniczenia jego wydobycia po serii wypadków górniczych.
Dodatkowym ograniczeniem podaży był nieoficjalny zakaz sprzedaży węgla australijskiego. Według Australian Mining (3.06.2021 r.) sytuacja ta spowodowała  zwiększony eksport australijskiego węgla do Indii, który w kwietniu br. wzrósł o 167 proc. Kontrakty terminowe na węgiel energetyczny z Newcastle wzrosły w środę (2.06.2021 r.) do najwyższej ceny od lipca 2018 r. i wyniosły 121,25 USD (156,50 australijskich USD) za tonę, z powodu zwiększonego popytu na ten towar w Azji. Był to 93-procentowy wzrost cen w porównaniu do ubiegłego roku, zamykając się na poziomie 120,50 USD za tonę.
Australijski Urząd Statystyczny (ABS) odnotował w zeszłym tygodniu 8-procentowy wzrost eksportu australijskiego węgla w kwietniu 2021 r., który finansowo zwiększył się o 287 mln USD. Już prawie miesiąc wcześniej brytyjski The Economic Times (11.05.2021 r.) cytował wypowiedź chińskiego analityka rynku węglowego Huatai Futures Ltd. Wang Haitao, który powiedział, że rynek węgla jest „niezwykle wybuchowy”. Wiąże się to ze zwiększaniem jego rezerw przed latem, kiedy cieplejsza pogoda zwiększa zapotrzebowanie na klimatyzację. Stwierdził on, że sytuacja ta ma charakter długoterminowy i związana jest z trwałym brakiem równowagi pomiędzy popytem, a jego podażą.
Kontrakty terminowe na węgiel energetyczny na Zhengzhou Commodity Exchange osiągnęły 900,2 juanów (140 USD) za tonę, po raz pierwszy przekraczając granicę 900 juanów. Chcąc uniknąć spekulacji na rynku węgla, kilku jego dostawców przestało publikować ceny, powołując się na ich zmienność. Fengkuang Coal Logistics poinformował, że tymczasowo nie opublikuje cen, aby uniknąć błędnego odczytania rynku. Oddzielnie Chińskie Stowarzyszenie Transportu i Dystrybucji Węgla poinformowało również, że wstrzyma raport dotyczący publikacji cen, aby pomóc ustabilizować rynek.