Obchody 40. rocznicy strajku w kopalni Piast  

Portal gospodarka i ludzie  autor: MD

 Replikę wyrzeźbionej w węglu tablicy, upamiętniającej najdłuższy strajk
stanu wojennego, który górnicy prowadzili pod ziemią w grudniu 1981 r. w kopalni Piast, ofiarowali przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej w niedzielę, 6 czerwca, podczas mszy św. w Centrum Opatrzności Bożej w XIV Święto Dziękczynienia.
Jak informuje biuro prasowe PGG, przekazanie tablicy, która pod koniec miesiąca zostanie poświęcona i wmurowana w Panteonie Wielkich Polaków w Warszawie, było pierwszym akcentem uroczystych obchodów 40. rocznicy strajku górników w kopalni Piast, których kulminacja przypadnie na grudzień tego roku, pod narodowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Symboliczny dar przekazali uroczyście Bogusław Hutek - przewodniczący NSZZ Solidarność w kopalni Piast-Ziemowit i ZOK NSZZ Solidarność w PGG SA oraz Jerzy Demski - przewodniczący ZOK Związku Zawodowego Pracowników Dołowych w PGG SA stojący na czele Komitetu Honorowego ds. Obchodów 40-lecia Strajku w KWK Piast, a także Tomasz Rogala – prezes Polskiej Grupy Górniczej oraz Krzysztof Krasucki – dyrektor kopalni Piast-Ziemowit.
Strajk w kopalni Piast był najdłuższym w Polsce ciągłym protestem po wprowadzeniu stanu wojennego. Ponad tysiąc górników strajkowało 650 m pod ziemią przez dwa tygodnie od 14 do 28 grudnia 1981 r. Tylko kilka dni krócej (15-24 grudnia 1981 r.) strajkowali także górnicy sąsiedniej kopalni Ziemowit (oba zakłady działają dziś wspólnie jako ruchy wydobywcze kopalni Piast-Ziemowit).
W 1995 r. oryginał tablicy pamiątkowej umieszczono na ołtarzu św. Barbary w cechowni kopalni Piast. Jest ona hołdem dla pracowników, którzy strajkiem pod ziemią przeciwstawili się ówczesnej władzy komunistycznej i wprowadzonemu przez nią w Polsce stanowi wojennemu. Oryginał tablicy poświęcił w cechowni kopalni Piast bp Janusz Zimniak, który kilkanaście lat wcześniej, w Wigilię 1981 r., zjechał do strajkujących pod ziemią górników, proszących o udzielenie im absolucji generalnej, jakiej duszpasterze udzielają zwykle żołnierzom na polu bitwy, w obliczu możliwej utraty życia.
Po krwawej pacyfikacji w kopalni Wujek 16 grudnia 1981 r. strajkujący w kopalni Piast liczyli się z siłową interwencją wojska i milicji. Na swoich hełmach górnicy pod ziemią wycinali wówczas znak krzyża św., a motyw ten uwieczniono na symbolicznej tablicy pamiątkowej.
Kulminację obchodów 40. rocznicy strajku w kopalni Piast zaplanowano na 14-15 grudnia tego roku w Bieruniu. W bogatym programie wydarzeń towarzyszących, oprócz przekazania tablicy-wotum do Panteonu Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej, są także m.in.: lotna premia rocznicowa w międzynarodowym wyścigu Tour de Pologne, plenerowa wystawa o strajku dla turystów zwiedzających kopalnię Guido w Zabrzu, plener malarski i liczne konkursy dla dzieci i młodzieży, przekazanie Krzyża Wolności i Solidarności dla kościoła św. Brygidy w Gdańsku, modlitwy na grobach nieżyjących już przywódców i uczestników strajku, dwumecz drużyn hokejowych czy wydrukowanie rocznicowego komiksu.