Szczególny jubileusz Huty Miedzi Głogów

Portal gospodarka i ludzie  autor: MD

 Należąca do KGHM Huta Miedzi Głogów obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia.
Z tej okazji we wtorek, 20 lipca, przy zakładzie posadzonych zostało 5 dębów – symboli siły i odwagi.
Jak informują służby prasowe KGHM, głogowska huta od lat przynosi miedziowej spółce czołowe miejsca w światowych rankingach produkcji srebra.
Pięć dekad historii oddziału KGHM to historia ogromnego wysiłku i zaangażowania pracowników – tych, którzy budowali i tych, którzy nadal budują potęgę Huty Miedzi Głogów. Te drzewa zostaną z nami na kolejne dziesiątki lat – a to dla Huty oznacza dalszy rozwój, nowe inwestycje, modernizacje, innowacje i dbałość o otoczenie – powiedział wiceprezes ds. produkcji KGHM Polska Miedź Dariusz Świderski.
Huta Miedzi Głogów od lat doskonali produkcję i dba o wpływ na otoczenie. W ubiegłym roku, pomimo pandemii i planowanego postoju, związanego z pracami remontowymi w Hucie I, oddział odnotował bardzo wysoką produkcję miedzi katodowej, ponad 437 tys. ton.
- Huta Miedzi Głogów jest dzisiaj jedynym zakładem na świecie, gdzie pracują dwa piece zawiesinowe, służące do produkcji miedzi blister. Nasz Oddział składa się z czterech zakładów – dwie huty miedzi, Wydział Metali Szlachetnych i Wydział Ołowiu. Technologia w hucie jest nieporównywalnie bardziej nowoczesna niż 50 lat temu, ponieważ historia zakładu to jego ciągły rozwój – powiedział dyrektor naczelny Huty Przemysław Wiśniewski.
Dzięki Hucie Miedzi Głogów od kilkunastu lat KGHM jest w  ścisłej czołówce producentów srebra metalicznego na świecie. Wydział Metali Szlachetnych produkuje także ok. 2,5 t złota rocznie.
Prezes KGHM Marcin Chludziński dodał, że w roku jubileuszowym dla KGHM, miedziowy gigant „zdobywa złoto w srebrze i zamierza kontynuować te działania w przyszłości”.  
Wysoka efektywność Huty Miedzi Głogów to także wynik prowadzonych inwestycji. Jeszcze w tym roku oddział planuje oddać do eksploatacji m.in. elektrofiltry mokre, które są obecnie najbardziej efektywną metodą oczyszczania gazów. W Wydziale Metali Szlachetnych do użytku oddana zostanie nowa instalacja oczyszczania gazów poprocesowych z pieca Kaldo.
Wśród innych planowanych działań w Hucie znalazły się m.in. prace związane z intensyfikacją przerobu metali obcych, przygotowania oddziału do ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz wykorzystanie energii z odnawialnych źródeł.
W rozwoju Huty Miedzi Głogów pomoże zarówno aktualizowana właśnie w całej Spółce strategia i przygotowywana polityka klimatyczna.