Latarnia morska z widokiem na zwały węgla

 Portal gospodarka i ludzie  autor: Tomasz Rzeczycki

O tym, że Polska węglem stoi, i że surowiec ten stanowi ważne źródło energii,
można sobie było przypomnieć w minioną niedzielę podczas... Dnia Latarni Morskich. Z okazji święta udostępniona została za darmo możliwość wejścia na radiolatarnię w Świnoujściu, zwaną potocznie latarnią morską. U jej podnóża znajduje się nabrzeże przeładunkowe węgla.
Latarnicy obchodzą swe święto w trzecią niedzielę sierpnia. W 2021 roku dzień ten przypadał 15 sierpnia. Świnoujska latarnia wzięła udział w obchodach. Tego dnia można ją było wyjątkowo zwiedzać bez konieczności zakupu biletu wstępu. Dla zwiedzających przygotowano atrakcje, m. in. krótkofalowcy umożliwili chętnym nadawanie alfabetem Morse`a. Byli też przebierańcy w strojach stylizowanych na piratów morskich.
Radiolatarnia w Świnoujściu położona jest na wyspie Wolin, w pobliżu ujścia kanału Świna do Bałtyku. Jest najwyższą latarnią na wybrzeżu Bałtyku. Tuż obok niej znajdują się Nabrzeże Hutników oraz Nabrzeże Górników, wchodzące w skład portu handlowego w Świnoujściu. Z latarni rozciąga się też najlepszy widok na odległy o ponad kilometr terminal LNG, określany zwyczajowo mianem gazoportu.
Dwa miesiące temu, 18 czerwca wydane zostało pozwolenie na budowę infrastruktury przesyłowej LNG do rozładunku, załadunku i bunkrowania statków w Świnoujściu, w ramach rozbudowy gazoportu. Inwestycje z konieczności musi przebiegać w poprzek jedynej drogi dojazdowej do świnoujskiej latarni. Na obecnym etapie prac dojazd do latarni jest możliwy bez zakłóceń. W jej pobliże mogą dojeżdżać zarówno samochody, jak i autobusy miejskie linii nr 1.