Już we wrześniu Święto Zabytków Techniki

Portal gospodarka i ludzie  autor: MD

Jest nadzieja na odzyskanie elektrociepłowni Szombierki
Już 11 września wszyscy fani turystyki industrialnej będą mogli uczestniczyć w święcie zabytków techniki, czyli Industriadzie. Tegoroczną edycję wydarzenia zapowiedziano w czasie konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek, 26 sierpnia, w Muzeum Śląskim w Katowicach. W tym roku impreza odbędzie się pod hasłem: „Technika. To was zaskoczy!". Ponadto poinformowano o szansach na przejęcie przez województwo i miasto Bytom słynnej elektrociepłowni w Szombierkach.
Z dziennikarzami spotkali się marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Bartłomiej Szewczyk oraz dyrektor Muzeum Śląskiego Maria Czarnecka.
Industriada to wyjątkowe wydarzenie, które łączy tradycję z nowoczesnością i wielka gratka dla miłośników poprzemysłowego dziedzictwa. Jesteśmy dumni z naszych korzeni i pokazujemy, jak zmienia się Śląskie, które potrafiło przekuć swoją przemysłową przeszłość w turystyczną atrakcję dla całych rodzin. Zachęcam do udziału w święcie Szlaku Zabytków Techniki i odkrywania industrialnych perełek województwa, a przy okazji wspaniałej zabawy w trakcie setek wydarzeń odbywających się w całym regionie - mówił marszałek Jakub Chełstowski. Przypomniał, że Industriada 2021 to 25 miejscowości, 33 obiekty, 283 wydarzenia. Podziękował także wszystkim partnerom za zaangażowanie.
Dyrektor Szewczyk przypomniał natomiast, że Industriada po raz drugi odbędzie się we wrześniu i po raz drugi będzie imprezą jednodniową. To wszystko z powodu pandemii.
- W tym roku mamy element, który pojawia się po raz pierwszy, mianowicie Industriada jest powiązana z kampanią promocyjną Szlaku Zabytków Techniki, w której nawiązaliśmy współpracę z dr. Tomaszem Rożkiem, popularyzatorem nauki. Jest on twarzą tej kampanii - podkreślił dyrektor zabrzańskiego Muzeum.
Szefowa Muzeum Śląskiego Maria Czarnecka przedstawiła natomiast jakie atrakcja na Industiadę szykuje kierowana przez nią placówka. Dla zwiedzających będą m.in. dostępne dwie pracownie, w których na co dzień eksperci dbają o eksponaty.
Industriadowa konferencja byłą także okazją do przedstawienia planu uratowania zabytku techniki jaką jest Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu. Obiekt ten znajduje się bowiem w prywatnych rękach i popada w ruinę. Marszałek zapowiedział, ze wspólnie z prezydentem Wołoszem będą działać, aby przejąć obiekt. Dodał, że ten wyjątkowy w skali Europy zabytek techniki zasługuje na to, aby odzyskać dawny blask i stać się wizytówką turystyczną.
- Katedra industrialu z roku na rok popada w ruinę. Na moją prośbę interweniował PINB, konserwator zabytków, policja, prokurator. Aby ratować elektrociepłownię, obecnemu właścicielowi oferowałem przejęcie obiektu i jego odkupienie po cenie zakupu z 2016 r. – bez efektu. Dziś jesteśmy w przededniu licytacji komorniczych. Z apelem o wsparcie w ratowaniu Elektrociepłowni Szombierki zwróciłem się do marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Zadeklarował pomoc – wspólnie będziemy starali się o przejęcie i uratowanie obiektu. Za tę pomoc dziękuję - przyznał prezydent Bytomia.