Komisja Europejska w Katowicach

Oskar Filipowicz
  
Przewodnicząca i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej oraz komisarz ds.
energii będą reprezentować KE w trakcie rozpoczynającego się w poniedziałek 20 września Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Miejscem obrad Kongresu będzie Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach.
Kongres będzie można śledzić zarówno w formie stacjonarnej, jak i online.
Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, oraz Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania, będą uczestnikami dyskusji, która w poniedziałek 20 września o godzinie 10:00 otworzy XIII Europejski Kongres Gospodarczy (EEC).
Z kolei Kadri Simson, komisarz UE ds. energii, zapowiedziała udział w sesji "Energetyka. Pakiet Fit for 55" poświęconej m.in. nowej wersji agendy klimatycznej Unii Europejskiej, spodziewanym skutkom podniesionych celów redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz finansowym i społecznym kosztom transformacji – temu, jak je rozłożyć sprawiedliwie. Początek sesji – godz. 14:30 pierwszego dnia Kongresu.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca KE, zwróci się do uczestników i gości Kongresu ze specjalnym wystąpieniem stanowiącym wprowadzenie do moderowanej przez Jerzego Buzka, eurodeputowanego i byłego przewodniczącego Europarlamentu, debaty pod hasłem "Gospodarka – czas odbudowy".
Jacy jesteśmy my, Europejczycy, po pandemii? Jak chcemy, jak powinniśmy się zmieniać w nowej sytuacji geopolitycznej? To punkt wyjścia dyskusji, która będzie transmitowana i relacjonowana także w portalu WNP.PL.
Bardzo prawdopodobne, że w swoim expose przewodnicząca Komisji Europejskiej poza kwestiami fundamentalnymi dla przyszłości Europy i europejskiej gospodarki poruszy wątek Nowego Bauhausu – bliskiego jej projektu ekologiczno-gospodarczo-kulturalnego, ukierunkowanego na zrównoważony rozwój. Inicjatywa ta wypłynęła bezpośrednio z Komisji Europejskiej i przez Komisję jest promowana, co stanowi swego rodzaju precedens. Nowy Bauhaus to także jeden z tematów obecnych w agendzie Kongresu.
Maroš Šefčovič, jako wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. unii energetycznej, był już uczestnikiem IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W tym roku, jako gość sesji inauguracyjnej, zapewne odniesie się do perspektyw gospodarczych Europy w fazie odbudowy i przebudowy gospodarki – bardziej zrównoważonej przyszłości Europy. To jeden z głównych wątków sesji otwierającej Kongres i kwestia obecna w zakresie kompetencji, ale i stałych zainteresowań Šefčoviča.
Możliwe, że słowacki polityk odniesie się także do unijnego sojuszu na rzecz baterii. Ta idea jest mu bardzo bliska, ma ogólnoeuropejski potencjał, a dla polskiej gospodarki jest niezwykle ważna ze względu na nasze – całkiem realne – ambicje, by stać się unijnym zagłębiem produkcji na rzecz elektromobilności.
Tegoroczna edycja Kongresu odbywać się będzie w formule stacjonarnej; jednak niektórzy uczestnicy wybrali dla swojej aktywności na EEC formę online.