W ramach Światowego Forum Miejskiego

Polska Agencja Prasowa

 do Katowic przyjadą burmistrzowie z całej Europy
 W ramach przyszłoroczneg Światowego Forum Miejskiego w Katowicach zorganizowane zostanie spotkanie burmistrzów z całej Europy, co pozwoli na wspólne poszukiwanie kierunków rozwoju współczesnch aglomeracji - przekazało we wtorek, 12 października, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Jak poinformował resort w komunikacie, wiceszefowa MFiPR Małgorzata Jarosińska-Jedynak gościła we wtorek sekretarza generalnego Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR) Frederica Valliera. Celem wizyty była rozmowa na temat spotkania burmistrzów z Europy, które organizowane jest w ramach World Urban Forum (WUF). Polska, a dokładniej Katowice, będzie gospodarzem tego wydarzenia w czerwcu 2022 r. - zaznaczono.
Cytowana w komunikacie Jarosińska-Jedynak wyraziła zadowolenie, że kolejny raz w ramach Światowego Forum Miejskiego zorganizowane zostanie spotkanie burmistrzów z całej Europy. Pozwoli to na wymianę wiedzy i doświadczeń oraz wspólne poszukiwanie kierunków rozwoju współczesnych aglomeracji - wskazała. Dodała, że jednym z celów jest, by 11. sesja Światowego Forum Miejskiego (WUF11) nie była zwykłą konferencją, ale przestrzenią podejmowania dyskusji na najważniejsze tematy związane z miastami.
Resort przekazał, że w trakcie spotkania wiceszefowa MFiPR oraz pełnomocnik rządu ds. przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w 2022 r. opowiedziała sekretarzowi generalnemu CEMR o przyszłorocznej sesji wydarzenia. Małgorzata Jarosińska-Jedynak zaprosiła Frederica Valliera i innych członków CEMR do uczestnictwa w WUF11.
- Jestem przekonana, że otwarty dialog podczas Światowego Forum Miejskiego w Katowicach będzie kolejnym kamieniem milowym transformacji miast w stronę bardziej przyjaznych, zielonych i dostępnych dla mieszkańców - zaznaczyła Jarosińska-Jedynak.
CEMR to, jak wyjaśniono, europejska sekcja światowej organizacji miast i gmin - United Cities and Local Governments (UCLG). Jej członkami są krajowe związki władz lokalnych i regionalnych z ponad 40 krajów Europy. Głównym celem organizacji jest promocja silnej, zjednoczonej Europy opartej na samorządach lokalnych i regionalnych. Działalność obejmuje tematy związane między innymi z usługami publicznymi, transportem, polityką regionalną czy środowiskiem.
Według MFiRP Światowe Forum Miejskie to największa i najważniejsza impreza na świecie podejmująca tematykę miast. Przyszłoroczna sesja, organizowana przez UN-Habitat, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Miasto Katowice, będzie się odbywać pod hasłem Zmieniamy miasta dla lepszej przyszłości. Od 26 do 30 czerwca 2022 r. Katowice staną się światową stolicą miast, przestrzenią spotkań wszystkich, którym nie jest obojętny los ich małych ojczyzn i swoistą kuźnią idei - podsumowano.