Kalendarz dla Hospicjum Cordis

Portal gospodarka i ludzie  autor: AMC

Wydawnictwo Gospodarcze, wydawca Trybuny Górniczej oraz portali
netTG.pl i energiapress.pl przygotowuje kalendarz charytatywny dla Hospicjum Cordis, miejsca niezwykłego, które pozwala chorym terminalnie, tak dorosłym, jak i dzieciom, odejść z tego świata w sposób godny, bez bólu, w towarzystwie rodziny i najbliższych. Kalendarz będzie można już niebawem nabyć w formie tzw. cegiełki w siedzibie placówki (Katowice ul. Teofila Ociepki 2). Jego motto to słowa Kevina Kruse: W życiu nie chodzi o kupowanie i posiadanie, ale o dawanie i bycie.
Na kartach kalendarza przedstawimy tych, którzy na codzień pomagają chorym, żegnającym się z tym światem. Hospicjum Cordis istnieje od 31 lat i jest jedną z najlepszych tego typu placówek w Polsce. Od pierwszych chwil powstania w Mysłowicach jest wspólnotą ludzi, którzy chcą dzielić ze sobą Miejsce i Czas oraz mają poczucie wspólnej Drogi i Przyszłości.
Hospicjum rozpoczęło swą działalność w Wigilię 1990 r. Przez 4 lata grupa kilkunastu osób różnych profesji posługiwała wolontaryjnie ludziom umierającym w ich domach. Wielkie marzenie o stworzeniu Domu Hospicyjnego zrealizowało się 19 lutego 1994 r., przybierając nazwę: Gościna Serca Św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
Kolejne lata działalności ukazały potrzebę objęcia opieką również najmłodszych chorych. Tak stworzony został pierwszy w kraju oddział dla dzieci.
Po wielu latach działalności w Mysłowicach okazało się, że budynek, który do tej pory był domem, nie spełniał warunków unijnych dla tego typu placówek. Dlatego w czerwcu 2009 r. rozpoczęto przebudowę dawnego szpitala górniczego w Katowicach – Janowie, w celu dostosowania go dla potrzeb nowoczesnego hospicjum.
W grudniu 2009 r. zakończono remont Segmentu B: ambulatoryjno-rehabilitacyjnego, w którym dostępne są specjalistyczne poradnie. W tej części chorzy mogą korzystać z psychoterapii indywidualnej i rodzinnej oraz z sal muzykoterapii terapii zajęciowej, sali gimnastycznej, a chore dzieci - z sali poznawania świata. Cel ten udało się osiągnąć dzięki wspólnej pracy firm budowlanych i wolontariuszy oraz własnym środkom finansowym: odpisowi tzw. 1 procenta podatku i funduszom zebranym w akcjach charytatywnych od ludzi dobrej woli.
Dzięki unijnym środkom finansowym przebudowano Segment A nowego hospicjum. Tam obecnie znajduje się hospicjum stacjonarne dla dorosłych i dzieci z całą infrastrukturą i technologią.
- W nowym domu hospicyjnym znajduje się 38 pokoi z czego 9 pokoi dla najmłodszych. Każdy pokój przystosowany jest do przebywania chorego dziecka lub dorosłego z rodziną lub opiekunem. Pobyt jest całkowicie bezpłatny. Staramy się towarzyszyć naszym chorym i ich rodzinom, kojąc cierpienia ciała i duszy, spełniając marzenia, czyniąc niejednokrotnie ostatnie dni ich życia radosnymi, kolorowymi, wyjątkowymi i wolnymi od lęku. Dokładamy wszelkich starań , by zapewnić naszym podopiecznym i ich rodzinom wszechstronnej i specjalistycznej opieki na najwyższym poziomie – mówi dr Jolanta Grabowska-Markowska, prezes Społecznego Towarzystwa Hospicjum Cordis.