W Górniczej o barbórce

autor: AMC

Górniczy stan nie będzie mógł w tradycyjny sposób celebrować swojego święta.
Winna jest pandemia. Pieniądze na wypłatę nagród barbórkowych są jednak zapewnione – o tym i innych ważnych wydarzeniach w branży wydobywczej i energetycznej przeczytasz w najnowszej Trybunie Górniczej.
- Niestety, czeka nas powtórka z ubiegłego roku. Rozpędzona czwarta fala pandemii sprawiła, że spółki górnicze i instytucje związane z przemysłem wydobywczym zadecydowały o odwołaniu uroczystości barbórkowych. Nikt nie chce ryzykować – pisze red. Maciej Dorosiński w artykule pt. Barbórka? Może w przyszłym roku.
Mamy zapewnione środki na wypłatę barbórek. Pieniądze zostaną wypłacone w terminie do 4 grudnia br. – potwierdził Tomasz Głogowski, rzecznik PGG w rozmowie z red. Jackiem Madeją.
Przedstawiciele PGG nie podają informacji, ile spółka wyda na wypłatę barbórki. Jednak według nieoficjalnych wyliczeń to kwota sięgająca około 350 mln zł. Pieniądze trafią na konta pracowników do 4 grudnia.
Red. Kajetan Berezowski zachęca do przeczytania artykułu pt. Na Staszicu poszła ściana. A w nim o tym, że w ruchu Murcki-Staszic górnicy wybierają węgiel z wysokowydajnej ściany 505 w pokładzie 501. Jest to ostatnia już ściana w tym rejonie. Eksploatacji towarzyszą liczne zagrożenia. Ściana ma długość 148 m, wysokość do 4,5 m, a wybieg liczy ok. 450 m. Została wyposażona w 84 sekcje obudowy zmechanizowanej typu BW 26/46 POz i sekcję chodnikową obudowy zmechanizowanej typu TAGOR-20/43.
Prof. Wojciech Naworyta z AGH w rozmowie z red. Aldoną Minorczyk-Cichy opowiada o tym, że Unia Europejska zieloną polityką strzela sobie w kolano.
- Problem klimatyczny to problem globalny, a tymczasem za jego rozwiązanie zabiera się grupa najbogatszych państw na świecie, czyli Unia Europejska. To szczytna idea, ale te działania nie tylko nie są skuteczne. One są przeciwskuteczne - mówi naukowiec.
- Galopująca inflacja oraz gwałtownie rosnące koszty utrzymania sprawiły, że o dodatkowe pieniądze dopominają się pracownicy spółek węglowych. Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej chcą, aby pracownicy spółki jeszcze w tym roku otrzymali dodatkowe jednorazowe świadczenia, a w LW Bogdanka jeden z postulatów to 15-proc. wzrost wynagrodzenia – czytamy w tekście pt. Górnicy chcą podwyżek.
W najnowszej Trybunie Górniczej także o katastrofie w kopalni Halemba i długiej drodze do sprawiedliwości, spadku efektywności górnictwa węgla kamiennego, rudowęglowcu SS Sołdek oraz futsalowcach z ruchu Knurów.