Chiny szczyt zużycia węgla

Autor: Bartosz Dyląg
 
Główne branże zużywające węgiel w Chinach, w tym produkcja energii, mogą
osiągnąć szczyt jego wykorzystania w 2028 r. - wynika z analiz rządowych, na które powołuje się Reuters.
Pekin zobowiązał się do ograniczania poziomu emisji dwutlenku węgla od 2030 r. i rozpoczęcia stopniowego ograniczania zużycia węgla po 2026 r.
W zeszłym roku w Chinach węgiel odpowiadał za około 62 proc. produkcji energii elektrycznej. Kraj ten jest największym na świecie konsumentem węgla i emitentem gazów cieplarnianych.
Jak wskazał Cao Dong, główny ekspert Chińskiej Akademii Planowania Środowiska, sektor energetyczny osiągnie szczytowe zużycie węgla dopiero około 2028 r. Powodem jest rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną i obawy dotyczące bezpieczeństwa energetycznego. Niedobory węgla spowodowały w tym roku uciążliwe przerwy w dostawach prądu.
Zdaniem Cao emisje dwutlenku węgla osiągną wysoki poziom rok po szczytowym zużyciu węgla.
Cao Dong szacuje, że do 2035 r. w Chinach potrzebne będą inwestycje w wysokości 24,1 bln juanów (3,77 bln dolarów) w sektory korzystające z brudnego paliwa.
Transformacja energetyczna w Państwie Środka może wygenerować roczny produkt krajowy brutto w wysokości 159,5 miliardów juanów, na przykład z odnawialnych źródeł energii.
Zmniejszające się zużycie węgla w kluczowych gałęziach chińskiego przemysłu zmniejszyłoby eksport średnio o około 1,03 biliona juanów rocznie do 2035 r. i dodatkowo ograniczyłoby popyt na surowce, takie jak ruda żelaza czy wapień.
Więcej węgla będzie także w Indiach
Na szybki spadek znaczenia węgla nie zanosi się też w Indiach. Kraj ten co prawda wskazał podczas niedawnego szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow, że będą dążyć do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla, ale dopiero do 2070 roku.
Na razie premier Indii Narendra Modi chce, żeby krajowa produkcja węgla wzrosła do miliarda ton rocznie. Zapotrzebowanie na energię w Indiach będzie wzrastać o wiele szybciej niż w innych miejscach na świecie w trakcie najbliższych dwóch dekad.
Rozwój gospodarczy będzie potrzebował zwiększonych dostaw energii. Przy tym upały będą zwiększać zapotrzebowanie na klimatyzację. Żeby zaspokoić te potrzeby trzeba będzie zużywać więcej węgla energetycznego. Ponadto w Indiach wzrastać będzie zapotrzebowanie na węgiel koksowy potrzebny do produkcji stali z uwagi na realizację inwestycji o charakterze infrastrukturalnym.