Zmiana przepisów emerytalnych

autor: Kajetan Berezowski

Warto wiedzieć, jakie nowości czekają nas w przepisach emerytalnych od stycznia 2022 roku
Konsultacja telefoniczna w sprawie emerytur górniczych już za nami. W czwartek, 2 grudnia, na pytania czytelników „Górniczej” i internautów odpowiadały specjalistki z chorzowskiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: Aneta Mariańska i Hanna Kamińska.
Najwięcej pytań dotyczyło zmian zasad przeliczania świadczeń od nowego roku, tj. przeliczenia podstawy wymiaru emerytury od nowej kwoty bazowej oraz doliczenia przepracowanego stażu pracy. Padło również wiele pytań dotyczących warunków, jakie należy spełnić, aby uzyskać prawo do emerytury górniczej w wieku 50 lat. Oto przykładowe pytania, które odnotowano podczas dyżuru telefonicznego, wraz z odpowiedziami specjalistek z ZUS: 
- Mam przyznaną emeryturę górniczą, ale jej nie pobieram, gdyż jeszcze pracuję. Czy mogę złożyć w marcu 2022 r. wniosek uzupełniony o nowe zarobki, jakie otrzymywałem po przyznaniu emerytury, aby ponownie przeliczono moją emeryturę od nowej kwoty bazowej?
- Od 1 stycznia 2022 r. emeryci i renciści, którzy pracują, utracą prawo do przeliczenia podstawy wymiaru emerytury lub renty od nowej kwoty bazowej. Zmiany w tym zakresie wprowadziła ustawa z 24 czerwca 2021 r. nowelizująca m.in. ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że raz ustalona kwota bazowa będzie obowiązywała do końca pobierania świadczenia. Zatem w pana przypadku nie będzie już możliwe przeliczenie emerytury według nowej kwoty bazowej. 
- Czy to prawda, że od stycznia nie będę mógł doliczać stażu pracy raz na trzy miesiące?
- Obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają doliczenie okresów składkowych i nieskładkowych przebytych po przyznaniu świadczenia raz w kwartale. Jednak od 1 stycznia 2022 r. te zasady ulegają zmianie. Od nowego roku będziemy mogli uwzględnić wyłącznie okresy składkowe (bez nieskładkowych) i tylko raz w roku, albo po ustaniu ubezpieczenia.