autor: JM
Z wnioskiem o natychmiastowe zwołanie spotkania przedstawicieli strony społecznej
zwrócili się do przewodniczącego śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominika Kolorza szefowie reprezentatywnych organizacji związkowych z Polskiej Grupy Górniczej.
Pod pismem do Dominika Kolorza podpisali się przewodniczący pięciu największych organizacji związkowych w PGG: NSZZ Solidarność, Związku Zawodowego Górników w Polsce, MZZ Kadra, WZZ Sierpień 80, Związku Zawodowego Pracowników Dołowych.
Zwracamy się do Kolegi Przewodniczącego o natychmiastowe zwołanie spotkania sygnatariuszy umowy społecznej, a także przewodniczących Zakładowych Organizacji Koordynacyjnych pozostałych spółek węglowych w związku z brakiem realizacji przez rząd zapisów umowy społecznej oraz w związku z ostatnimi informacjami dotyczącymi prenotyfikacji oraz notyfikacji umowy w Unii Europejskiej” - napisali.
„Informacje o braku zgody Unii Europejskiej na subsydiowanie spółek w okresie, gdy umowa społeczna będzie notyfikowana w UE (co może potrwać ok. 12 miesięcy), budzą nasz niepokój o przyszłość spółek węglowych” - wskazali w piśmie.
Nad realizacją umowy społecznej dla górnictwa, która została podpisana 28 maja 2021 roku, zbierają się coraz większe chmury. Umowa ma określać zasady i tempo procesu stopniowego wygaszania górnictwa węgla kamiennego w Polsce, który ma się zakończyć w 2049 roku. Dokument zawiera m.in. gwarancje zatrudnienia oraz osłon socjalnych dla górników, a także system dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych w kopalniach. Aby państwo mogło subwencjonować kopalnie potrzebna jest jednak zgoda Komisji Europejskiej. Ta staje się jednak coraz bardziej mglista.
Na ostatnim spotkaniu ze związkowcami wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik zaznaczył, że KE nie wyraziła na razie zgody na na udzielenie pomocy publicznej dla kopalń.
– Nie ma takiej zgody i nikt nie wie, czy będzie taka zgoda, czy nie. Zakładam, że w jakiejś perspektywie, po przeprowadzeniu wniosku notyfikacyjnego, wszystko zakończy się sukcesem – powiedział Pyzik.