autor: MD
podziemna sztafeta pływacka w obiekcie UNESCO
Jeden podziemny korytarz, trzy dystanse i aż 300 morsów z całego kraju, którzy przepłyną w sumie dystans 20 km. Już 22 stycznia w Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach – obiekcie z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO - odbędzie się Lodowe Srebro, czyli Tarnogórska Podziemna Sztafeta Pływacka.
Pierwsi uczestnicy wejdą do wody około godziny 9. Wcześniej jednak szlaki innym przetrze Piotr Biankowski, który zejdzie pod ziemię o 8:30 i przepłynie cały podziemny korytarz w obie strony, czyli 1200 m.
Piotr Biankowski w tym roku przepłynął kanał La Manche i właśnie kończy przygotowania do Mistrzostw Świata, które odbędą się 5 i 6 lutego, czyli dokładnie dwa tygodnie po naszym wydarzeniu. Jest to więc dla niego ostatni sprawdzian przed zawodami w Głogowie – mówi Tomasz Pąchalski z tarnogórskiego parku wodnego.
Na liście startowej znajdzie się w sumie 300 morsów z klubów w całej Polsce. Początkowo uczestników miało być 150, ale zainteresowanie wydarzeniem było tak duże, że limit miejsc szybko trzeba było podwoić. Najstarszy uczestnik urodził się w 1961 r., a najmłodszy kończy w tym roku dopiero 12 lat. W sumie morsy pokonają 20 km.
Uczestnicy zmierzą się z aż trzema dystansami: 25, 50 lub 100 metrów. Każdy przepłynie zadeklarowaną trasę, po czym wróci na start. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwać będą ratownicy WOPR. Pogoda nie będzie miała wpływu na przebieg imprezy. Warunki pod ziemią są zawsze takie same (temperatura wody wynosi około 6-8 stopni C, a powietrza 10 stopni C).
- To będzie jedyna tego typu sztafeta w Polsce. Organizujemy podobne wydarzenia masowe już od kilku lat i nikt do tej pory nie zapraszał do pływania w sposób zorganizowany pod ziemią, zwłaszcza w obiekcie należącym do światowego dziedzictwa UNESCO - mówi prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Zbigniew Pawlak.
Organizatorem wydarzenia są: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, Park Wodny i Hala Sportowa w Tarnowskich Górach, MKS Park Wodny Tarnowskie Góry, Urząd Miasta Tarnowskie Góry. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwać będą: tarnogórski WOPR, przychodnia Bi-Med z karetką pogotowia oraz strażacy ochotnicy. Zdrowy tryb życia w trakcie wydarzenia będą promować pracownicy Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji Repty w Tarnowskich Górach
Po realizacji pierwszej edycji organizatorzy chcą ubiegać o ustanowienie Rekordu Guinessa w najdłuższym dystansie przepłyniętym pod ziemią lub liczby osób płynących pod rząd w zimnej wodzie.
Przypomnijmy, że w 2015 r. po raz pierwszy pod ziemię zeszły morsy na co dzień kąpiące się nad zalewem Nakło-Chechło. Rok później podziemny korytarz pokonało około 200, a w 2017 r. 250 osób (wtedy trzeba było przejść lub przepłynąć cały szlak, czyli 600 m). Od kilku miesięcy morsowanie indywidualne oraz grupowe znajduje się w stałej ofercie sztolni.