autor: TRz
Tylko w jednym przypadku w minionym roku Gliwice musiały wydatkować kwotę
na pokrycie kosztów związanych ze szkodami górniczymi. Wydatek dotyczył drogi prowadzącej obok dawnej KWK Gliwice oraz KWK Sośnica - Pole Bojków.
Pod Gliwicami węgiel fedrują Polska Grupa Górnicza S.A. oraz Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. Do tej pierwszej należy KWK Sośnica, posiadająca obszar górniczy o powierzchni 32,4 km². Natomiast do JSW należy KWK Knurów - Szczygłowice. Na terenie Gliwic znajduje się złoże Knurów. Zarówno w przypadku kopalń PGG jak i JSW, koncesje na wydobycie pod Gliwicami ważne są do 15 kwietnia 2044 r.
Następstwem eksploatacji są szkody górnicze.
- W 2021 roku ZDM Gliwice [Zarząd Dróg Miejskich - red.] zapłaciła 58 tyś. zł za wykonanie ekspertyzy pod nazwą "Ekspertyza dotycząca powstania uszkodzeń na drodze powiatowej nr 7202S (ul. Bojkowska w Gliwicach) na odcinku od skrzyżowania z ulicą Snopową do skrzyżowania z ulicą Graniczną w Gierałtowicach wraz ze sposobem ich likwidacji", z której wynika że powstałe deformacje drogi są pochodną eksploatacji górniczej - informuje Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.
Bilans bieżących zysków i strat z górnictwa w przypadku Gliwic wydaje się być pozytywny dla miasta. W 2021 r. wpływy z podatku od nieruchomości od spółek górniczych wyniosły 5 229 638 zł. W lutym powinny być znane deklaracje podatkowe w zakresie podatku od nieruchomości na rok bieżący. W zakresie opłaty eksploatacyjnej w 2021 r. nie było dochodów i na 2022 r. nie są planowane.