autor: MD
Budowy Kopalń na Spitsbergen
Kamil Ziemba na co dzień pracuje jako pomiarowy mierniczy w dziale górniczym GG w Przedsiębiorstwie Budowy Kopalń PeBeKa należącym do Grupy KGHM. W czerwcu jednak zostanie uczestnikiem trwającej rok wyprawy polarnej do stacji badawczej w Hornsund w Norwegii – o czym informuje spółka na swojej stronie internetowej. Warto dodać, że Kamil Ziemba już po raz drugi został zakwalifikowany jako uczestnik wyprawy na Spitsbergen. Decyzję taką podjął Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk PAN w Warszawie.
„Liczę, że udział w tym projekcie będzie dla mnie nie tylko cennym doświadczeniem życiowym, ale i zawodowym oraz pozwoli na zdobycie zupełnie nowych umiejętności. Moim podstawowym zadaniem będzie utrzymanie stacji w dobrym stanie, dokonywanie drobnych napraw i konserwacja, tak by mogła ona służyć naukowcom z całego świata Dodatkowo będę odpowiadał za monitoring glacjologiczny oraz nadzorował łączność systemu GPS”- mówi Kamil Ziemba cytowany na stronie internetowej PeBeKa.
Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego to całoroczna polska stacja badawcza na Spitsbergenie, położona kilkaset metrów od brzegu Zatoki Białego Niedźwiedzia wewnątrz fiordu Hornsund, na południu wyspy Spitsbergen w archipelagu Svalbard. Działa od 1957 r. W ośrodku prowadzi się szeroko zakrojone badania meteorologiczne, sejsmologiczne, geologiczne, geodezyjne, biologiczne, glacjologiczne i wiele innych.
Budynek zbudowany jest w kształcie litery T, pokryty drewnem i pomalowany na brązowy kolor na wzór skandynawskich domów.
Stacja podzielona jest na trzy części. Część na lewo od wejścia to część zimowników, w której każdy z uczestników wyprawy ma swój pokój mieszkalny. Mieszczą się tam też kuchnia, jadalnia, pokój komputerowy i mesa.
Po przeciwnej stronie od wejścia znajdują się laboratoria oraz pokoje wieloosobowe. To część naukowa i letnia. W głębi budynku są magazyny żywności, sprzętu, broni oraz ambulatorium.
Nieopodal stacji stoi budynek agregatu zapewniającego dostawę prądu przez całą dobę oraz Banachówka – zamykany hangar, w którym przechowywane są silniki, paliwo, pontony.
Dookoła budynku stacji rozstawione są urządzenia pomiarowe: klatki meteorologiczne, anteny GNSS, maszty radiowe, anteny satelitarne.
Zaopatrzenie Stacji Polarnej transportuje statek szkolno-badawczy Horyzont II, będący własnością Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Stację prowadzi Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Od 1978 r. wykonywane są w niej całoroczne badania z zakresu geofizyki i środowiska polarnego. Jest to najdalej na północ wysunięta całoroczna polska placówka naukowa. Swoje badania prowadzą tam również Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Gdańska, Politechnika Warszawska, Instytut Oceanologii PAN, Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.