Podziemna droga krzyżowa

autor: MD

w kopalni Wieliczka
Blisko 100 pracowników kopalni soli Wieliczka uczestniczyło w podziemnej drodze krzyżowej, którą odprawiono w piątek, 15 kwietnia – poinformowały służby prasowe kopalni. Modlitwie przewodniczył proboszcz parafii p.w. św. Klemensa w Wieliczce ks. Wojciech Olszowski. Warto wspomnieć, że wedle zwyczaju w Wielki Piątek w kopalni nie prowadzono cięższych robót, np. strzałowych. Ograniczano się wyłącznie do niezbędnych prac podtrzymujących wydobycie.
Droga krzyżowa w pochylni Barącza - zlokalizowanej 100 m pod ziemią – odbyła się po trzyletniej przerwie, którą spowodowała pandemia. Warto dodać, że to jedyna taka droga krzyżowa na świecie. Składa się na nią 14 drewnianych tablic, które zostały wyrzeźbione przez wielickich górników – Piotra Starowicza, Pawła Janowskiego i Jacka Talapkę. Powstała w roku 2010. Stacje Męki Pańskiej wykonano z drewna lipowego. W każdą z nich górnicy wmontowali relikwię – kamień pochodzący z Ziemi Świętej, z Golgoty. Z tego właśnie powodu kopalniana droga krzyżowa nazywana jest „Golgotą wielickich górników”.
Podziemna Golgota wiedzie wiernych od słonego jeziora w komorze Barącza w górę, pochylnią również dedykowaną Erazmowi Barączowi. Stąd uczestnicy modlitwy schodzą po solnych stopniach wprost do kaplicy św. Kingi na chwilę modlitwy przy pomniku św. Jana Pawła II.