Kopalnie

autor: TRz

węgla kamiennego na przedwojennych fotografiach
 
Zdjęcia zakładów górniczych z terenu Zagłębia Wałbrzyskiego oglądać można na nowej wystawie fotografii. Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu pozyskała je w 2020 r. z Republiki Federalnej Niemiec, jednak dopiero teraz kolekcja została udostępniona publicznie.
Wystawa nosi tytuł „Podziemny świat – górnicza praca na przedwojennych fotografiach”. Dzięki niej możemy zapoznać się z ówczesnym systemem eksploatacji, rodzajami stosowanych wtedy obudów wyrobisk, typami maszyn i sprzętu górniczego czy też z samą organizacją pracy w kopalniach.
Organizatorzy wystawy zapewniają, że udostępnione na niej zdjęcia są tak dobrze zachowane, że dzięki temu można było określić nie tylko to, z jakiego czasu pochodzą, jakim sprzętem zostały wykonane, lecz także rozpoznać uwiecznione miejsca, a nawet odnaleźć sfotografowane przedmioty, które współcześnie znajdują się w zbiorach Starej Kopalni.
Kolekcja jest tyle cenna, że w pierwszej połowie XX wieku aparaty fotograficzne były niewspółmiernie większą rzadkością w stosunku do obecnych czasów. Poza tym istniały ograniczenia i nie można było swobodnie fotografować czynnych kopalń.
Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia zakupiło prezentowane fotografie od jednej z niemieckich rodzin. Dzięki wykorzystaniu współczesnej technologii, zdjęcia zostały powiększone, aby można je było zaprezentować w większym formacie.