Famur i EDF

autor: JM

 chcą współpracować w obszarze OZE
 We wtorek (17 maja) Grupa Famur podpisała list intencyjny z EDF Renewables, który potwierdza zainteresowanie obu stron możliwościami współpracy w obszarze odnawialnych źródeł energii (OZE). Spółki rozważają podjęcie wspólnych działań w zakresie rozwoju i eksploatacji w Polsce projektów związanych m.in. z energetyką wiatrową.
Jak poinformowali w komunikacie przedstawiciele Famuru, podpisanie dokumentu to kolejny krok w kierunku dywersyfikacji działalności biznesowej Grupy Famur zgodnie z przyjętymi w maju 2021 roku nowymi kierunkami strategicznymi.
Głównym celem Grupy Famur jest przekształcenie się w holding uczestniczący w zielonej transformacji oraz osiągnięcie do 2024 roku ok. 70 proc. przychodów ze źródeł nie związanych z węglem energetycznym. Współpraca z EDF Renewables w obszarze OZE to kolejny krok w kierunku dywersyfikacji działalności biznesowej Grupy Famur.
- EDF Renewables posiada wieloletnie doświadczenie w obszarze OZE, a w szczególności w projektowaniu, przygotowaniu, budowie i eksploatacji odnawialnych źródeł energii. Z kolei Grupa FAMUR posiada oparte na wieloletnim doświadczeniu kompetencje w projektowaniu i budowie urządzeń dla przemysłu, w tym zaawansowanych przekładni poza segmentem maszyn górniczych. Perspektywy rozwoju polskiej energetyki wiatrowej, zarówno morskiej, jak i lądowej oraz innych obszarów OZE w połączeniu z potencjałem technicznym i ekonomicznym Grupy Famur i EDF Renewables, tworzą dogodne warunki do współpracy - powiedział Dawid Gruszczyk, wiceprezes zarządu Famuru.
– EDF Renewables jest obecna w obszarze OZE w Polsce od ponad 10 lat, a podpisanie listu intencyjnego z Grupą Famur jest krokiem naprzód ukazującym nasze mocne zaangażowanie w dalszy wkład w transformację energetyczną w Polsce - dodała Alicja Chilińska-Zawadzka, prezes zarządu EDF Renewables w Polsce.
Grupa Famur jest holdingiem technologicznym dostarczającym rozwiązania dla branż: energetycznej, wydobywczej oraz transportowo-przeładunkowej.
Spółka EDF Renewables jest obecna w Polsce od 2012 r. z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim.
W swoim portfelu posiada projekty farm wiatrowych i fotowoltaicznych w różnej fazie rozwoju na około 1GW. EDF na świecie jest wiodącym międzynarodowym graczem w dziedzinie energii odnawialnej, z zainstalowaną mocą brutto 13,8 GW.