Metan to dla kopalń

duże zagrożenie, a może być zarobkiem

 Piotr Myszor
W Brzeszczach działają silniki gazowe, które spalają metan z tamtejszej kopalni. Tauron rozwija technologię i stara się nią zainteresować inne kopalnie. - Instalacja zwiększa efektywność energetyczną, ale także wydatnie poprawia bezpieczeństwo kopalń, dla których metan jest zagrożeniem - mówi Piotr Apollo, prezes spółki Tauron Nowe Technologie.
Przedstawiamy kolejny odcinek podcastu "Energetyczne środy z Tauronem",  cyklu WNP.PL i Taurona, prezentowanego na kanale "20. piętro". Rozmowy możecie wysłuchać m.in. na Spotify, ale także na innych platformach, m.in. Apple Podcasts.
Naszym gościem jest dziś Piotr Apollo, prezes spółki Tauron Nowe Technologie. Spółka opiera się na czterech filarach: oświetlenie, elektromobilność, elektroenergetyka i nowe rozwiązania.
Pracując nad wzmocnieniem ekosystemu elektromobilności spółka sama stała się użytkownikiem elektrycznych aut. Już co czwarty wykorzystywany w niej samochód ma napęd elektryczny. - To z jednej strony promocja elektromobilności, ale z drugiej praktyczne sprawdzanie działania sieci ładowania i całego ekosystemu elektromobilności – mówi Piotr Apollo. Spółka pracuje nad doskonaleniem instalacji ładowania, m.in. sprawdzając jak współpracuje z samochodami różnych producentów, często dopiero wchodzących na nasz rynek.
Kolejnym polem działania są magazyny energii. – Muszą one stać się uzupełnieniem dla OZE i tylko wówczas system będzie działał bezawaryjnie. Dlatego oferujemy szyte na miarę rozwiązania zawierające panele fotowoltaiczne i magazyny energii. Nie zapominamy też o klientach, którzy już mają takie instalacje i oferta magazynów dla tej części prosumentów pojawi się na dniach – zapewnia Piotr Apollo.
W dalszej części podcastu mówimy między innymi o Zielonej Wyspie – niezależnej energetycznie, opartej o OZE i magazynowanie energii enklawie, która nie tylko jest samowystarczalna, ale też zarabia na sprzedaży własnej energii. Przejdziemy także do wodoru, przede wszystkim jako sposobu na magazynowanie energii.
Bardzo ciekawym przypadkiem jest projekt zagospodarowania metanu w kopalni Brzeszcze, w ramach którego silniki gazowe zmieniają metan na energię, co zwiększa efektywność energetyczną, ale także wydatnie poprawia bezpieczeństwo kopalń, dla których metan jest zagrożeniem.