Ukraińcy zapłacą

autor: TRz

 za wejście do kopalni
 Podziemne kopalnia piasku kwarcowego w Tomaszowie Mazowieckim wycofuje niebawem możliwość bezpłatnego zwiedzania tym obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Po raz ostatni będą oni mogli skorzystać z tego dobrodziejstwa w piątek, 24 czerwca 2022 r. Warunkiem bezpłatnego wejścia do dawnej kopalni piasku jest pokazanie paszportu lub zaświadczenia wydanego przez straż graniczną z datą przekroczenia granicy po 24 lutego 2022 r.
Po wycofaniu oferty darmowego zwiedzania wszystkich bez względu na obywatelstwo będą obowiązywać takie same zasady zakupu biletów. Od początku kwietnia bilet normalny do tomaszowskich podziemi kosztuje 18 zł. Taniej zapłacą m.in. posiadacze Karty dużej rodziny i Karty seniora województwa łódzkiego, bo 6 zł. Po 5 zł płacą za wstęp posiadacze Karty tomaszowianina, a członkowie Stowarzyszenia Muzealników Polskich - 13 zł.
Tomaszowska kopalnia była jedną z kilku, które zdecydowały się zimą umożliwić bezpłatne zwiedzani obywatelom ukraińskim. Podobnie postąpiono np. w Złotym Stoku, a w Wieliczce zorganizowano w określone dni specjalne bezpłatne wejścia dla grup ukraińskojęzycznych.
Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie” obejmuje wyrobiska komorowe po dawnej kopalni piasku kwarcowego. Administratorem trasy jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. Dawna kopalnia położona jest w południowej części miasta, pod terenem leśnym. Wejście do wyrobisk odbywa się przez sztolnię z poziomu ulicy. W lesie wybudowany jest też szyb ewakuacyjny, wykończony w stylistyce przypominającej klatkę schodową w bloku z wielkiej płyty.