Wstrząsy spowodowane

 autor: KAJ

 eksploatacją węgla na Śląsku można łatwo skonfrontować z innymi, które miały miejsce w ostatnim czasie na całym świecie
 Pierwszy wstrząs, którego sami doświadczyliśmy, miał siłę 3,5 st. w skali Richtera. Drugi ponad 9! Epicentrum zlokalizowane zostało w pokoju wstrząsów Planetarium – Śląskim Parku Nauki, który dziś otworzył swe podwoje dla  wszystkich łaknących wiedzy o Ziemi i wszechświecie.
Kabina wstrząsów sejsmicznych jest stylizowana na pokój z lat 50. XX w. Elektrycznie napędzany symulator zbudowany na platformie ruchu o sześciu osiach swobody zapewnił nam bezpieczne, a zarazem wierne odtworzenie prawdziwych drgań Ziemi, w tym przyspieszenia, częstotliwości i amplitudy wibracji.
Trzęsła się meblościanka i żyrandol, a także wersalka, na której przysiedliśmy. Po czterech sekundach wszystko wróciło do normy. Na ekranie stojącego w koncie pokoju zabytkowego odbiornika telewizyjnego dowiedzieliśmy się, że chodzi o zdarzenie, które wystąpiło cztery lata temu w Bytomiu Miechowicach. Odczuli go mieszkańcy wielu śląskich miast m.in. Zabrza, Bytomia, Chorzowa, Gliwic, Tarnowskich Gór i Katowic. Mówili wówczas, że przeżyli małe trzęsienie ziemi. Magnituda wstrząsu wyniosła 3,7. Po kilku minutach znów wszystko zadrżało w posadach, lecz o wiele bardziej niż poprzednio. Ten z kolei wstrząs, o magnitudzie 9,2, miał miejsce prawie 60 lat temu w Kanadzie. Zabił ponad 140 osób. Pomieszczenie trzęsło się w posadach przez 4 minuty i 38 sekund, tyle ile wówczas, w Wieki Piątek 27 marca 1964 r.
Wstrząsy spowodowane eksploatacją węgla na Śląsku można łatwo skonfrontować z innymi, które miały miejsce w ostatnim czasie na całym świecie. To dzięki międzynarodowym systemom łączności. Symulacja trzęsienia ziemi w chorzowskim planetarium ma na celu nie tylko zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat procesów geodynamicznych zachodzących w skorupie ziemskiej, ale także zademonstrowanie odpowiednich zachowań w przypadku realnego zagrożenia takim zjawiskiem.
- Aby jak najlepiej przybliżyć problem sejsmologii współpracujemy ściśle z Głównym Instytutem Górnictwa. Na mapie prezentujemy wstrząsy antropogeniczne, związane z działalnością górniczą. Specjaliści z GIG uzupełniają nam dane o nowych wstrząsach ich sile i lokalizacjach – wyjaśnia Krzysztof Wencel, przewodnik, emerytowany górnik, były pracownik rudzkich kopalń.
Organizatorzy oficjalnego otwarcia nowego Planetarium Śląskiego czyli Województwo Śląskie oraz Planetarium – Śląski Park Nauki przygotowali dla wszystkich zafascynowanych wiedzą o Ziemi i wszechświecie atrakcje w weekend otwarcia obiektu. Wśród nich są m.in. „seanse, koncerty przed budynkiem Planetarium, wieża widokowa, symulatory lotów kosmicznych i właśnie wspomniana kabina wstrząsów sejsmicznych.