W Boże Ciało

autor: TRz

 nocne zwiedzanie kopalni i... grzybobranie
Jedne kopalnie będą zamknięte, inne wydłużają godziny zwiedzania, niektóre zaś nie szykują na te dni żadnych zmian w stosunku do standardowej oferty. Podziemne trasy turystyczne w zróżnicowany sposób podchodzą do tak zwanego długiego weekendu, który otwiera uroczystość Bożego Ciała.
Od piątku 17 czerwca do niedzieli 19 czerwca 2022 r. dłużej czynne będą Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. W te dni mają być czynne od 9 do 16. Kto by jednak chciał odwiedzić tarnogórskie podziemia w Boże Ciało, obejdzie się smakiem. W ten dzień zarówno sztolnia jak i kopalnia pozostają zamknięte.
Podobną decyzję podjęło kierownictwo kopalni soli w Bochni. W czwartek 16 czerwca nie są organizowane zjazdy dla turystów do bocheńskich podziemi. Za to na piątek i sobotę kopalnia zaproponowała dwadzieścia jeden zjazdów do podziemi, w sześciu różnych wariantach zwiedzania, lub tylko samego pobytu w komorze Ważyn. Pierwszy zjazd odbędzie się o 10:15, ostatni o 16:15.. W niedzielę 19 czerwca zjazdy do kopalni mają być organizowane dziewiętnaście razy - od 10:45 do 16.
Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu organizuje na swym terenie od piątku do niedzieli Festiwal Twórczej Wyobraźni. Prócz tego w dniach 16, 17 i 18 czerwca oprócz standardowych zejść do kopalni w godzinach od 10 do 16, przewidziane są także nocne zwiedzania o godzinie 20.
Na nocne zwiedzanie d 16 do 18 czerwca zaprasza także kopalnia uranu w Kletnie w Masywie Śnieżnika. Wejścia do wyrobisk, w których w połowie XX wieku poszukiwano uranu, a potem fluorytu zaplanowano na godziny 20 i 21. Niestety, biletów na nocne zwiedzanie nie będzie można kupić na miejscu w kasie, lecz wyłącznie przez internet.
Humorystycznie do długiego weekendu podeszli gospodarze podziemnej trasy turystycznej w Szklarach koło Ząbkowic Śląskich. Tamtejsza kopalnia niklu poinformowała w internecie, że zaprasza na długi weekend na... grzybobranie, publikując fotografię grzybów rosnących w kopalni.
Trzema prelekcjami dotyczącymi dziejów hutnictwa, porcelany i kopalni spróbuje przyciągnąć do siebie w piątek 17 czerwca Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki we wsi Sudół koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Prelekcje mają trwać od godziny 16 do 18:15. Ostatnia z nich, którą wygłosi dr Szymon Modzelewski, nosi tytuł „Krzemionki: historia i znaczenie wielkiego odkrycia” i nawiązywać będzie do dokonanego w XX wieku odkrycia neolitycznej kopalni krzemienia.