Katowickie obchody przyłączenia

autor: JM

 części Górnego Śląska do Polski
 W czerwcu minie sto lat od wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic - po trzech powstaniach i plebiscycie rozpoczęło się formalne przejęcie przez Polskę władzy na przyznanej jej części Górnego Śląska. Miasto uczci tę rocznicę 18 i 19 czerwca.
Jak przypominają przedstawiciele katowickiego magistratu, dokładnie 20 czerwca 1922 roku gen. Stanisław Szeptycki wjechał na czele swoich oddziałów na katowicki Rynek od strony Szopienic, radośnie witany przez mieszkańców i władze. Zwieńczeniem tego symbolicznego wydarzenia było podpisanie przez rząd Rzeczpospolitej Polskiej niespełna miesiąc później, bo 16 lipca, Aktu Objęcia Górnego Śląska.
Miasto Katowice uczci stulecie tych wydarzeń, zapraszając mieszkańców na dwudniowe obchody – 18 i 19 czerwca. Świętowanie rozpocznie się w sobotę 18 czerwca Piknikiem Lotniczym na lotnisku Muchowiec. Pomiędzy pokazami akrobacji powietrznych i przelotami zabytkowych samolotów goście podziwiać będą mogli sprzęt wojskowy oraz pokazy sprawności wojska i służb mundurowych. Narodowy Bank Polski na swoim stoisku zaprezentuje okolicznościową monetę wybitą z okazji stulecia.
Wieczorem obchody przeniosą się na katowicki Rynek. W muzycznym widowisku Metropolis Silesium wezmą udział znakomici polscy muzycy i wokaliści oraz aktorzy Teatru Śląskiego. Efekt artystyczny gwarantują znany katowicki muzyk Miuosh oraz reżyser Robert Talarczyk.
Niedziela będzie najważniejszym dniem obchodów. Rozpoczną się od Mszy Świętej Pontyfikalnej w Archikatedrze Chrystusa Króla. W południe na katowicki Rynek ponownie wjedzie na czele wojska gen. Szeptycki. Uroczystą inscenizację, połączoną z paradą grup rekonstrukcyjnych, będą oglądać wraz z mieszkańcami miasta goście z całej Polski.
20 czerwca 1922 r. Koń generała Stanisława Szeptyckiego został przyozdobiony olbrzymim wieńcem. (Album Dla Ciebie, Polsko wracamy. Biblioteka Śląska 2007 r.)
Oprócz tego melomani spotkają się w sali NOSPR na uroczystym koncercie orkiestry, zaś po zachodzie słońca muzyka zabrzmi też na schodach Archikatedry Chrystusa Króla, gdzie rozpocznie działalność Panteon Górnośląski.
Obchody objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Wydarzenie współfinansowane jest przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.