Rocznica giełdowego

 autor: MD

 debiutu JSW
Dokładnie 11 lat temu na warszawskim parkiecie zadebiutowała Jastrzębska Spółka Węglowa. Na otwarciu notowań akcje kosztowały 140,5 zł, czyli 3,31 proc. więcej niż cena sprzedaży w ofercie publicznej, którą ustalono na 136 zł. Kapitalizacja JSW wyniosła w pierwszych minutach notowań ponad 15 mld zł. Obecnie kurs akcji JSW oscyluje na poziomie 50 zł.
Dwa miesiące po debiucie, czyli we wrześniu 2011 r., JSW weszła w skład warszawskiego indeksu WIG20, w którego składzie znajduje się 20 największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jest w nim obecna do teraz, obok takich firm, jak: m.in. KGHM , PGE, PGNiG, Orlen czy Lotos.
Obecnie większość - bo 55,17 proc. - akcji JSW należy do Skarbu Państwa. Jest to w sumie 64 775 542 walorów. Kolejnym akcjonariuszem na liście jest OFE Nationale-Nederlanden z udziałem, wynoszącym 3,95 proc.
Grupa Kapitałowa JSW jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego hard w Unii Europejskiej i jednym z wiodących producentów koksu używanego do wytopu stali. Produkcja i sprzedaż węgla koksowego oraz produkcja, sprzedaż koksu i węglopochodnych stanowią podstawową działalność Grupy JSW.
JSW została utworzona 1 kwietnia 1993 r. jako jedna z siedmiu powstałych wówczas spółek węglowych. Obecnie w jej skład wchodzi pięć kopalń. Są to: Borynia-Zofiówka, Budryk, Jastrzębie-Bzie, Knurów-Szczygłowice oraz Pniówek. W spółce, według stanu na 31 marca br., zatrudnionych było 21 130 osób. W całej Grupie Kapitałowej pracowało 29 699 osób.