Obchody 66 rocznicy

WYDARZENIE

Obchody 66 rocznicy tragedii górniczej w kopalni „Boże Dary” tym razem stały się górniczym wydarzeniem. To niewątpliwy sukces ludzi dobrej woli i co trzeba podkreślić dobrej woli po obu stronach – zarówno organizatorów jak i uczestników. 

Uroczystość rozpoczęła się jak co roku Mszą Świętą w kościele Trójcy Przenajświętszej w Katowicach-Kostuchnie.  Wartością dodaną było to co miało miejsce po mszy z inicjatywy Dyrekcji SRK S.A. Oddział KWK „Mysłowice Wesoła I” : zapalenie zniczy na cmentarzu w Alei Poległych Górników, przemarsz ulicą Boya Żeleńskiego do siedziby Oddziału, złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą oraz przejście do Sali Tradycji. 

Przypomnijmy tylko – w 1956 roku w wyniku pożaru, a później także wybuchu zginęło oficjalnie 24 górników. Prawdziwe liczby ofiar prawdopodobnie nigdy nie poznamy, bo informacje na ten temat były wówczas utajnione. 

Sądzę, że dla wielu osób pewnym zaskoczeniem była skala zainteresowania tym wydarzeniem. W związku z tym można odnieść wrażenie, że aktywność tego rodzaju jest oczekiwana przez środowiska górnicze gdyż podtrzymuje czy wręcz przywraca pamięć o wydarzeniach historycznie związanych z lokalnym przemysłem, który przeminął. 

Autor Aleksander Zembok     

zdjęcia w galerii