Hossa na węgiel

 autor: KAJ

 energetyczny i koksowy trwa od maja zeszłego roku. Spółka liczy na równie dobry wynik w 2022 r.
Ubiegły rok czeska spółka węglowa OKD zakończyła zyskiem netto w wysokości 216,8 mln koron. Wielkość produkcji spółki wydobywczej wzrosła rok do roku o prawie 104 tys. ton do łącznie 2,47 mln ton surowca, zaś przychody ze sprzedaży własnych produktów i usług wzrosły o 3 mld do 9,24 mld koron – poinformował zarząd spółki.
Wskaźnik EBITDA (zysk operacyjny przed amortyzacją) przekroczył dwa miliardy koron. Prezes zarządu Roman Sikora powiedział, że na działalność OKD wpłynęła również pandemia koronawirusa w ub.r., ale doświadczenia z poprzedniego roku pomogły firmie lepiej radzić sobie z taką sytuacją.
 Badania naszych pracowników znacząco pomogły zapobiec niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się wirusa i chociaż był okres, kiedy brakowało większej liczby pracowników, udało nam się nawet nieznacznie przekroczyć nasz plan wydobywczy – stwierdził Roman Sikora.
- W pierwszej połowie ubiegłego roku, popyt na węgiel był bardzo niski. Momentem przełomowym dla rozwoju rynku był maj, kiedy zaczęliśmy obserwować rosnące zapotrzebowanie na węgiel energetyczny i rosnący indeks cen – dodał.
W przypadku węgla koksowego ceny zaczęły rosnąć w czerwcu 2021 r. –
Wraz z poprawiającą się sytuacją epidemiczną zaczęliśmy obserwować ożywienie gospodarcze i wzrost zapotrzebowania hut na węgiel koksowy. Indeksy cen węgla stopniowo rosły, a we wrześniu zaczęły przebijać swoje historyczne maksima – wyjaśnił Sikora.
W jego opinii ta zmiana umożliwiła znaczne podniesienie cen i poprawę sprzedaży OKD w drugiej połowie 2021 r.
- Wysokie przychody znalazły również odzwierciedlenie w wyniku EBITDA, który przekroczył dwa miliardy koron. Biorąc pod uwagę, że nie liczyliśmy na wielkie zyski mieliśmy do czynienia ze znakomitym wręcz zakończeniem roku. Musimy podziękować wszystkim pracownikom za ich ciężką pracę przez cały miniony rok i wszystko wskazuje na to, że ten rok zakończymy z pozytywnym wynikiem ekonomicznym – podsumował prezes zarządu.