W Karwinie górnicy

autor: KAJ

 
obchodzili swoje święto, było zdecydowanie radośniej niż w latach poprzednich
Tradycyjnie we wrześniu przypada w Czechach górnicze święto. W tym roku, wzorem lat poprzednich, jego obchody zorganizowano w Karwinie, 17 bm.
Gospodarzem była spółka węglowa OKD, która przygotowała dla mieszkańców miasta i przyjezdnych sporo atrakcji. Na początek jednak oddano hołd wszystkim górnikom, którzy oddali życie na posterunku pracy. Zabrzmiał hymn górniczy po czym zabrał głos Roman Sikora, prezes zarządu OKD. W swym wystąpieniu nawiązał właśnie do słów hymnu górniczego:
 „Górniczy stan, niech nam żyje! Bo choć przed nami dzienne światło kryje, to dla Ojczyzny trud ten jest nam dan”. Proszę zwrócić uwagę na wydźwięk tych słów dziś, w tej trudnej sytuacji, jaką przeżywamy. Przypominają nam one, jak bardzo ważny jest zawód górnika, ale są one również wyrazem szacunku pokory, siły, a jednocześnie strachu, obawy i wreszcie nadziei. Są odzwierciedleniem emocji każdego, kto pracuje, bądź kiedykolwiek pracował pod ziemią. Są też bliskie wszystkim krewnym górników. Dziś spotykamy się w Karwinie, żeby pokłonić się tym, którzy oddali za górnictwo to, co mieli najcenniejszego, czyli życie. Oni wciąż żyją w naszych sercach, w serach rodzin i bliskich – powiedział Sikora.
Po złożeniu wieńców i kwiatów pod pomnikiem Georgiusa Agricoli, górnika, mineraloga i metalurga, na dziedzińcu karwińskiej filii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, górniczy orszak ruszył w kierunku centrum miasta do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie odprawiona została msza św. w intencji poległych górników i ich rodzin. Celebrowali ją miejscowy proboszcz, Martin Šmíd w asyście wikarego Davida Kantora.
Przy dźwiękach organów ponownie odśpiewano hymn górniczy.
- Górnicza profesja jest nie tylko trudna, ale również niebezpieczna. Zadałem sobie trud, aby sięgnąć do archiwów i spisać wszystkie tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w naszych kopalniach przez ostatnie 200 lat. Otóż w tym okresie śmierć na dole poniosło 791 górników – zwrócił uwagę duchowny podczas kazania.
Wspomniał o najtragiczniejszym wypadku w kopalni Dukla, w Dolni Suchej, w 1961 r., w wyniku którego zginęło 108 górników. Mówił też o wybuchu metanu w kopalni Barbara w 1990 r. Śmierć poniosło wówczas 30 górników.
- I wreszcie ta ostatnia tragedia, z 18 grudnia 2018 r. Pociągnęła za sobą śmierć 12 polskich górników i jednego Czecha. Wciąż wydobywamy węgiel choć bliski miał być koniec górnictwa. Okazuje się, że wciąż jest to przemysł potrzebny nam wszystkim, m.in., żeby można było zapewnić nam ciepło – mówił ks. Martin Šmíd.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości ich uczestnicy świętowali w miejscowych gospodach. Program rozrywkowy w parku im. Bożeny Niemcowej potrwał do późnych godzin wieczornych.
Warto wiedzieć, że nasi południowi sąsiedzi obchodzą górnicze święto we wrześniu, na pamiątkę nadania przez króla Vaclava I praw górniczych miastu Jihlawie, w 1249 r. Wciąż żywa jest tradycja obchodów Dnia św. Prokopa, również uważanego za górniczego patrona. W grudniu zaś tradycyjnie obchodzona jest Barbórka.

NA FESTIWAL GÓRNICZY OKD PRZYJECHAŁY TYSIĄCE OSÓB

Tysiące osób odwiedziło tradycyjny Festiwal Górniczy organizowany przez spółkę górniczą OKD. Występowały gwiazdy czeskiej i słowackiej sceny muzycznej, a dorośli i dzieci cieszyli się programem rozrywkowym. 
Program uroczystości rozpoczął się o godzinie dziesiątej rano nabożeństwem żałobnym na Placu Uniwersyteckim w Karwinie, gdzie przedstawiciele OKD, Priska, MS regionu, miasta Karwina i współpracujących firm oraz inni goście, uczcił pamięć ofiar górniczego zawodu. Przy akompaniamencie muzyki dętej i przebranych górników procesja przeniosła się do kościoła Wniebowstąpienia św. Krzyż, na którym odprawiono nabożeństwo za zmarłych górników. Popołudnie w parku Božena Němcová było zabawne. Wystąpili Jana Kirschner, Ready Kirken, Barbora Poláková, Doga, a wieczorem program zwieńczył występ piosenkarki Ewy Farne. Miasteczko Fundacji odniosło sukces, zwłaszcza z dziećmi, gdzie zapewniono bogaty program skupiony na zajęciach plastycznych i sportowych. Serdecznie dziękujemy wszystkim partnerom Festiwalu Górniczego OKD, którzy od dawna współpracują z firmą górniczą.
 
 
 1663518974 dh22 1kaj