autor: KAJ
planuje ostateczny rozwód z węglem dopiero po 2040 r.
Gliwice nie będą miały w tym sezonie grzewczym problemów z węglem dla kotłowni. Miejscowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zawarło dobre cenowo kontrakty z Polską Grupą Górniczą. Dostawy surowca realizowane są taśmociągiem z kopalni Sośnica.
Z dużym zainteresowaniem oczekiwano wyników tegorocznej nagrody Zielone Czeki w kategorii Inwestycja proekologiczna. Ostatecznie trafiła ona do Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach.
Spółka zdecydowała się na budowę instalacji odsiarczania. Inwestycja to ok. 650 m sześc. instalacji betonowych, blisko 750 t konstrukcji stalowych i prawie 4,5 km sieci elektrycznej wraz z aparaturą kontrolno-pomiarową. Nowoczesna instalacja oczyszczania spalin sprawia, że do atmosfery trafia mniej zanieczyszczeń gazowych, a standardy emisyjny, jakie spełnia kotłowania, osiągają wyśrubowane normy emisyjne ustanowione dla Polski przez KE. Tylko dzięki dotacji w wysokości 27 mln zł instalacja ta miała szansę powstać. Całkowity jej koszt to prawie 52 mln zł.
- Całkowitą dekarbonizację chcemy osiągnąć po 2040 r. Na naszą rzeczywistość trzeba spoglądać trzeźwo. Węgiel, jako paliwo bezpieczne, jeszcze z nami pozostanie na wiele lat. Oczywiście pracujemy nad redukcja jego udziału w produkcji energii, ale to wszystko wymaga inwestycji. Myślę, ze po 2040 r. będziemy w stanie zredukować o połowę paliwo węglowe – wyjaśnił Krzysztof Szalińki, prezes zarządu gliwickiego PEC.
Co istotne, PEC jest w pełni zabezpieczony w węgliel na tegoroczny sezon grzewczy.
- Jesteśmy połączeni taśmociągiem z kopalnią Sośnica. Zawarliśmy bardzo dobre cenowo kontrakty na dostawy surowca. Są one na bieżąco realizowane. Nie widzę w tym względzie żadnego zagrożenia – dodał Szaliński.
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zaopatruje w ciepło systemowe odbiorców na terenie miasta Gliwice w zakresie centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, z jednoczesnym dotrzymywaniem standardów emisyjnych oraz wykorzystując najlepsze dostępne techniki.
Produkcja ciepła odbywa się w Ciepłowni Gliwice wyposażonej w siedem wysokosprawnych kotłów węglowych o łącznej mocy zainstalowanej 361 MW. Przedsiębiorstwo eksploatuje ponadto trzy kotłownie lokalne na terenie miasta Gliwice: dwie opalane są gazem, a jedna olejem opałowym. Miejski system ciepłowniczy zasilany z Ciepłowni Gliwice obejmuje swym zasięgiem niemal całe miasto. Składa się on z sieci wysokoparametrowych, węzłów cieplnych oraz zewnętrznych instalacji odbiorczych; czynnikiem grzewczym jest woda. Długość sieci wynosi 175 km.