Ślady dawnego górnictwa

autor: TRz

w sudeckich rezerwatach
 W województwie dolnośląskim znajduje się na terenie Sudetów kilka rezerwatów przyrody z górniczą przeszłością. To nie tylko dawne kamieniołomy, lecz także miejsca, w których w przeszłości wydobywano borowinę. Jakie zmiany zaszły na tych obszarach w mijającym roku?
Do najbardziej znanych w skali kraju należy rezerwat Jaskinia Niedźwiedzia w Masywie Śnieżnika. Obejmuje on teren dawnego wyrobiska kamieniołomu wapienia, w którym odkryto słynną jaskinię oraz partie lasu porastającego dolinę rzeki Kleśnicy. Na terenie tym w 2022 r. nastąpiło rozpoczęcie prac budowlanych w związku z przebudową drogi dojazdowej z Kletna do Jaskini, modernizacja oświetlenia pokazu „Światło i dźwięk”, a także okorowanie wywrotów świerkowych.
Górniczą genezę ma rezerwat Jeziorko Daisy w Mokrzeszowie koło Świebodzic. Znajduje się tam zalana kopalnia dewońskich wapieni rafowych, będąca celem spacerów i wycieczek. Obecnie ochrona rezerwatu odbywa się na podstawie Zarządzenia nr 20/2019 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu z 10 września 2019 r. w sprawie ustanowienia zadań ochronnych dla rezerwatu przyrody „Jeziorko Daisy”.
- W dniu 29 lipca 2022 r. do tutejszej dyrekcji wpłynął wniosek zastępcy wójta gminy Świdnica w sprawie wyznaczenia trasy rowerowej MTB w granicach rezerwatu przyrody „Jeziorko Daisy”. Stanowisko RDOŚ w tej sprawie nie zostało jeszcze wydane - informuje Katarzyna Łapińska, zastępca regionalnego dyrektora ochrony środowiska we Wrocławiu.
Wartościowe zasoby kopaliny, jaką jest borowina, posiada rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem w Górach Bystrzyckich. W 1951 r. tamtejsze pokłady, głębokie na osiem metrów, badane były przez Państwowy Instytut Geologiczny. Od lat jednak rezerwat ten słynie jako miejsce przypominające pod pewnymi względami krajobrazowo syberyjską tundrę. Niedawno, 19 sierpnia 2022 r., na mocy Zarządzenia nr 15/2021 RDOŚ ustanowił nowe zadania ochronne dla tego rezerwatu. Prócz tego w tym roku przeprowadzona została wycinka drzew stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia, rosnących w sąsiedztwie szlaku turystycznego.
Ślady odkrywkowej działalności górniczej znaleźć można w rezerwacie Śnieżnik Kłodzki, obejmującym kopułę najwyższego szczytu Masywu Śnieżnika. W czasach niemieckich pozyskiwano tam piasek i kamienie na budowę wieży widokowej, która w 1973 r. została wysadzona w powietrze. Także i ten rezerwat doczekał się w tym roku ustanowienia nowych zadań ochronnych. Stało się tak na mocy Zarządzenia nr 8/2022 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu z 4 lipca 2022 r.
W tym roku kontynuowano tam prace budowlane, związane z remontem szlaku turystycznego zielonego oraz budową drugiej wieży widokowej na Śnieżniku. Wieża ta została oficjalnie udostępniona zwiedzającym 26 września 2022 r.

1666348943 rezerwat