Przedwojenne zdjęcia

autor: Tomasz Rzeczycki

 górników ze Złotego Stoku trafiły do sztolni
Kopalnia Złota w Złotym Stoku wzbogaciła swój wystrój. Pojawiła się w niej oś czasu przedstawiająca chronologicznie wydarzenia związane ze złotostockim górnictwem. Oprócz tego w podziemiach umieszczone zostały przedwojenne fotografie kopalni z czasów, gdy fedrowała ona pod nadzorem niemieckich właścicieli.
- Oś czasu już jest we wnętrzu sztolni Gertruda, dodatkowo są unikalne kopie starych zdjęć pięknie podświetlone, które ubogacają trasę. Do tej pory były puste ściany z cegły, więc teraz nie jest to jakiś punkt, przy którym grupa się zatrzymuje, ale po prostu cały ciąg trasy wygląda dużo ładniej i bardziej jak w muzeum - informuje Małgorzata Szumska-Dziczkowska z zespołu Kopalni Złota w Złotym Stoku.
Sztolnia Gertruda była główną sztolnią transportową w czasach, gdy złotostocka kopalnia wydobywała rudy arsenu zawierające domieszkę złota. Początkowy odcinek sztolni posiadał betonowy strop i obudowę ceglaną ociosów. To właśnie tam umieszczono oś czasu. Wzmiankowano na niej zarówno informacje sprzed stuleci, jak np. nadanie w 1273 r. cystersom z Kamieńca Ząbkowickiego przywileju górniczego, jak i wydarzeń z czasów funkcjonowania podziemnej trasy turystycznej - w tym m.in. reaktywację w 2008 r. podziemnej kolejki wąskotorowej, wywożącej turystów z kopalni na koniec zwiedzania.
W sztolni prócz osi czasu umieszczono podświetlane fotokopie czarno-białych zdjęć o tematyce górniczej ze Złotego Stoku.
- Zdjęcia są poniemieckie, stare. Wszystkie są kolekcjonowane przez naszą szefową od lat, część pochodzi z prywatnych zbiorów Barbary Guttler, ostatniej z rodu Guttlerów, czyli ostatnich niemieckich właścicieli kopalni. Zarówno oś czasu, jak i tablice są dużego formatu, około metra na metra każda. Fotografie przedstawiają górników w pracy, w laboratorium, zdjęcie pamiątkowe przed wejściem do kopalni, pierwszy wyjazd kolejki ze sztolni Gertruda i tym podobne - opisuje Małgorzata Szumska-Dziczkowska.
Dotychczas zasadniczą atrakcją, jaką prezentowała sztolnia Gertruda, była kolekcja tabliczek ostrzegawczych i informacyjnych pochodzących przeważnie z czasów PRL. Kolekcja ta prezentowana była pod nazwą Muzeum uwag, przestróg i apeli.