W tym roku mija

autor: MD

 40 lat od wydobycia pierwszej tony węgla w Lubelskim Zagłębiu Węglowym
Za kilka dni już na dobre rozpocznie się sezon imprez barbórkowych. Spółki, instytucje oraz ośrodki naukowe związane z branżą wydobywczą ogłaszają jak będą świętować ten czas. W Lubelskim Zagłębiu Węglowym, gdzie działa LW Bogdanka, obchody rozpoczną się w piątek, 2 grudnia.
Jak poinformowały portal netTG.pl Gospodarka i Ludzie służby prasowe Lubelskiego Węgla, tego dnia o godz. 15.00 w cechowni kopalni odbędzie się wręczenie odznaczeń i wyróżnień pracowników spółki. Po niej zaplanowany jest wspólny posiłek z górniczej stołówce.
Dzień później o godz. 9.00 w kościele pw. św. Barabary w Łęcznej odbędzie się msza. O godz 11.00 w cechowni zaplanowano uroczystość, na której także wręczone zostaną odznaczenia i wyróżnienia.
W samą Barbórkę, 4 grudnia, mieszkańców Łącznej czeka natomiast górnicza pobudka. O 6.00 rano ulicami miasta przejdzie orkiestra górnicza.
 W tym roku Barbórka w Bogdance będzie także wyjątkowa z powodu jubileuszu kopalni. 30 listopada br. minie bowiem 40 lat od uruchomienia pierwszej ściany wydobywczej w tej kopalni i rozpoczęcia eksploatacji węgla kamiennego w LZW
Uruchomienie pierwszej ściany nastąpiło po upływie ok. 8 lat od utworzenia przedsiębiorstwa Kopalnie Lubelskiego Zagłębia Węglowego w Budowie, i nieco ponad 2 lata od rozpoczęcia robót poziomych, wznowionych po awarii górniczej, spowodowanej wdarciem się „kurzawki”, po której trzeba było odwadniać zatopione szyby.
Pierwsza ściana (badawcza) przygotowana została bezpośrednio przy filarze szybowym w Bogdance i prowadzona była w kierunku zachodnim. Zastosowano wówczas system eksploatacji „do pola”, umożliwiający ograniczenie do minimum zakresu robót przygotowawczych, niezbędnych dla uruchomienia tej ściany.
LWB prowadzi przede wszystkim działalność górniczą w zakresie wydobywania, wzbogacania i sprzedaży węgla kamiennego. Spółka dostarcza surowiec głównie do odbiorców przemysłowych. Realizacja dostaw oparta jest na umowach wieloletnich, a kierunek zbytu to energetyka zawodowa i przemysłowa.
Od czerwca 2009 r. spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Od października 2015 r. Bogdanka wchodzi w skład Grupy Enea. Przypomnijmy, że 18 czerwca Enea podpisała ze Skarbem Państwa list intencyjny dotyczący potencjalnego nabycia przez państwo 21 962 189 akcji w spółce Lubelski Węgiel Bogdanka, stanowiących 64,57 proc. akcji w kapitale zakładowym. List obowiązuje do 31 grudnia 2023 r.
Rok 2021 Bogdanka zakończyła rekordowymi wynikami. Skonsolidowane przychody wyniosły w tym okresie 2 371,3 mln zł, EBITDA 797,6 mln zł, zysk operacyjny 366,8 mln zł, a zysk netto 288,3 mln zł. W 2021 r. Spółka zrealizowała plan produkcyjny na poziomie 9,9 mln t oraz plan sprzedażowy na poziomie 10 mln t. Łącznie wykonano 23,2 km robót chodnikowych.