Marszałek wojewdztwa

autor: KAJ

śląskiego Jakub Chełstowski przechodzi do opozycji razem z trojgiem radnych PiS
Radni województwa śląskiego odwołali podczas poniedziałkowej (21 bm.) sesji sejmiku jego dotychczasowego przewodniczącego, Jana Kawuloka z PiS. Wcześniej marszałek regionu Jakub Chełstowski i troje dotychczasowych radnych PiS przystąpiło do nowego klubu Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski”.
Klub Tak! Dla Polski głosował razem z dotychczasową opozycją, wspólnie oddając 25 głosów. Oznacza to, że Prawo i Sprawiedliwość straciło dotychczasową większość w 45-osobowym Sejmiku Województwa Śląskiego, dysponując 19 głosami.
Odwołanie dotychczasowego przewodniczącego sejmiku z PiS poprzedziło powołanie na nowego wiceprzewodniczącego sejmiku radnego Stanisława Gmitruka z PSL. Drugą wiceprzewodniczącą pozostaje radna PiS Beata Kocik.
Marszałek wojewdztwa śląskiego Jakub Chełstowski przechodzi do opozycji razem z trojgiem radnych PiS. To Maria Materla, Alina Nowak i Rafał Kandziora. Wraz z Wojciechem Kałużą PiS miało dotychczas przewagę w sejmiku.
Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie Chełstowski mocno sprzeciwiał się przejęciu lotniska Katowice w Pyrzowicach przez Centralny Port Komunikacyjny. Województwo śląskie ma blisko 35 proc. akcji spółki portu.