Muzeum Pamięci

MUZEUM PAMIĘCI

 9 grudnia 2022 mija 41 rocznica pacyfikacji kopalni „Wujek", tragicznego wydarzenia w historii Śląska i Polski. Rok temu, z okazji 40 rocznicy strajku górników, otwarto w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach przy ulicy Wincentego Pola 38, wystawę w miejsce dotychczasowej, małej ekspozycji. Pierwotna „izba pamięci" zajmowała 140m kw. na jednym piętrze. Obecnie powierzchnia wystawiennicza liczy 1100 m kw. na trzech poziomach. Zaadoptowano bowiem poddasze i piwnice.
Wystawa jest adresowana do ludzi młodych, którzy nie pamiętają tych czasów, dlatego to wydarzenie wpisane jest w kontekst historyczny od podziału Europy po 1945 roku, aż po historię ruchu „solidarnościowego" w regionie śląsko-dąbrowskim. Widzimy obrazy z życia w PRL-u, z jakimi problemami borykali się ludzie w codzienności, w sferze politycznej, gospodarczej, historycznej. Wiele dzieje się w przestrzeni wirtualnej, chodziło o wytworzenie dynamicznych, zmieniających się sytuacji, adresowanych do młodzieży. Ale są też oryginalne obiekty: pociski, pistolet Rak, z którego strzelali zomowcy. Przestrzelone koszule, fotografie rentgenowskie, na których widać ślady postrzałów. Różaniec ks. Henryka Bolczyka. Spektakularnym eksponatem jest czołg T-55, który waży 32 tony. W grudniu 1981 roku użyto 22 takich pojazdów. Każda sala jest inaczej zaprojektowana, dzięki temu uniknięto monotonii. Duże wrażenie robi makieta, na której możemy obserwować przebieg strajku, jego etapy, po tragiczne zakończenie.
Wystawę można zwiedzać w towarzystwie świadka historii lub przewodnika. ŚCW i S czynne jest we wtorki i czwartki od 10-18 oraz w środy, piątki, soboty od 9-16. Przy budynku Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w 2018 roku powstał niezwykły mural, który warto zobaczyć, będąc na miejscu. Duży napis „Pamiętamy" autorstwa francuskiego artysty Ala Stickinga. Każda litera wypełnia portret jednego z 9 górników zabitych podczas pacyfikacji kopalni. Należy pielęgnować pamięć o tych wydarzeniach z kopalni „Wujek", bo one otworzyły drogę do wolności w Polsce i Europie.
                                                                                                                      Barbara Stawowczyk
 
Zdjęcie w galerii