Opracował: JAN
po tarnogórsku
W Tarnowskich Górach czcimy naszą historię, której częścią są gwarkowie. A tak się składa, że gwarek to nie tylko dawny górnik, ale także… ptak. Dlatego postanowiliśmy zaadoptować gwarka czczonego ze śląskiego zoo. To jednocześnie małe wsparcie finansowe dla zwierząt oraz promocja naszej organizacji, zabytków z listy UNESCO i tarnogórskiej historii – mówi Zbigniew Pawlak, przewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
9 grudnia odwiedziliśmy zoo w Chorzowie (oczywiście w charakterystycznych brązowych strojach gwarków), żeby zobaczyć wspomnianego ptaka, któremu od kilku tygodni patronuje nasza organizacja. Gwarek co prawda nie chciał się pokazać, ale jego skrzek słychać było bardzo dobrze - mówi Pawlak.
Taka adopcja zwierząt jest stałą formą pomocy dla zoo. W zamian za finansowe wsparcie w budynku z ptakami można zobaczyć srebrną tabliczkę z informacją, że gwarka czczonego prosto z Tarnowskich Gór, czyli Miasta Gwarków wspierają SMZT oraz tarnogórskie obiekty turystyczne z listy UNESCO.
Jak mówi rzeczniczka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego Daria Kroczek, w zoo w Chorzowie są dwa gwarki. - Nie udało nam się ich zobaczyć z bliska i zrobić dobrego zdjęcia, ale nic w tym dziwnego, bo jak dodaje, gatunek ten jest bardzo płochliwy i najczęściej spędza czas w koronach drzew.
Gwarek czczony w śląskim zoo. Fot. Śląski Ogród Zoologiczny
Tarnogórzanom nie trzeba tłumaczyć, dlaczego akurat ten gatunek. Rzeczownik gwarek w języku polskim to tzw. homonim, czyli jeden wyraz, który ma różne znaczenia.
W górnictwie gwarek to słowo znane przede wszystkim na Górnym Śląsku. W szerokim znaczeniu jest to dawny górnik, w węższym – inwestor górniczy, ewentualnie właściciel kopalni. Z Tarnowskimi Górami słowo to jest złączone nierozerwalnie i wpisane w głęboką tradycję tutejszego górnictwa, o którym dziś wiemy, że liczy nawet 2000 lat. Po górnictwie na ziemi tarnogórskiej pozostał ogromny labirynt podziemnych chodników, liczący nawet 300 kilometrów długości.
Za to w świecie zwierząt gwarek czczony to ptak pochodzący z południowej Azji. Posiada czarne, metaliczne upierzenie, żółte wyrostki na szyi oraz pomarańczowe nogi i dziób. Żywi się owadami, nektarem kwiatowym lub owocami. Jest ptakiem mimetycznym - posiada duże zdolności naśladowania dźwięków, w tym ludzkiej mowy. Przewyższa pod tym względem nawet papugi, lecz rzadko wykorzystuje te umiejętności w warunkach naturalnych.