Zmarł dr Juliusz Szaflik

 W dniu 22 września 2022 r. zmarł

 

 01
 
 
dr Juliusz Szaflik
 
żył 100 lat
 
harcerz, żołnierz, górnik, działacz społeczny
"wszystko dla innych nic dla siebie"
tak żył
 
dzieci, wnuki i prawnuki z rodzinami
 
Wspomnienia
 
Pogrążeni w smutku zawiadamiamy, iż do drużyny gwiazd w wieku 99 lat odszedł założyciel i pierwszy prezes AZS Katowice – Juliusz Szaflik.
Juliusz Szaflik urodził się 23 grudnia 1922 roku w Katowicach, z którymi był związany całe swoje życie. Będąc studentem Wyższego Studium Nauk Społeczno-Gospodarczych, w 1945 roku przewodniczył grupie założycielskiej katowickiego AZS, a po powołaniu jednostki został jej pierwszym prezesem.
Był zawodnikiem sekcji piłki ręcznej – jedynej w tamtym czasie zarejestrowanej w okręgowym związku sekcji sportowej. Drużyna, w której występował na pozycji obrońcy, zdobyła w pierwszym sezonie swojego istnienia Mistrzostwo Śląska, a następnie mistrzostwo w klasie „A”, kwalifikując się do ekstraklasy piłki ręcznej. Powstanie tej sekcji dało początek wyczynowej działalności katowickiego AZS-u.
Dzięki zaangażowaniu J. Szaflika tworzące się stowarzyszenie stało od początku na stanowisku integracji sportu akademickiego z systemem kultury i wychowania fizycznego obecnym na katowickich uczelniach. Jego działania doprowadziły do przekazania katowickiemu AZS-owi pomieszczenia do urzędowania – pierwszego biura AZS. Z nakreślonych przez pierwszego prezesa założeń programowych wynikało, iż podstawowym celem tej organizacji jest szerzenie kultury fizycznej wśród młodzieży studenckiej. Z uwagi na to zakładał on kolejne sekcje sportowe, które cieszyły się niemałym zainteresowaniem wśród studentów. Część z powołanych wówczas sekcji wyszkoliło niejednego kadrowicza reprezentacji Polski.
Po zakończeniu sportowej działalności w katowickim AZS, Juliusz Szaflik ciągle wspierał poczynania związku będąc jego aktywnym działaczem. W 2007 roku był jednym z inicjatorów powołania Klubu Seniora AZS Katowice. Od czasu powołania Klubu brał udział w organizacji corocznych festiwali sportowych AZS i pikników Klubu Seniora oraz konferencji popularno-naukowej na 100-lecie AZS-u. Był także jednym z redaktorów dwóch pierwszych części publikacji „AZS Katowice. Wspomnienia”.
Za swoją działalność Juliusz Szaflik odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem 40-lecia Polski Ludowej, Złotą Odznaką Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego. W 2012 roku otrzymał godność Członka Honorowego AZS, w 2021 roku, jak pierwszy, uhonorowany został Odznaką Zasłużony dla AZS Katowice, którą odebrał podczas Gali Śląskiego Sportu Akademickiego w październiku. Wtedy widzieliśmy się po raz ostatni.
Kol. Juliusz Szaflik był przede wszystkim życzliwym, pogodnym i zawsze uśmiechniętym człowiekiem, który lwią część życia poświęcił dla AZS. Był przyjacielem AZS i przyjacielem nas wszystkich.
W przytoczonej publikacji „AZS Katowice. Wspomnienia” Juliusz Szaflik napisał: „Całe jednak swoje sportowe życie i, w moim przekonaniu spore sukcesy, związane były ściśle z moim niezapomnianym AZS-em Katowice, do którego zawsze chętnie wracam wspomnieniami, bo prawdziwej miłości nigdy się nie zapomina”. My również nie zapomnimy. Cześć Jego pamięci!
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 26 września (poniedziałek) o godz. 13:00 w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Katowicach (ul. Sokolska 12).