Stara Kopalnia

autor: TRz

podsumowała miniony rok
Wystawy, festiwale, koncerty, ale i otwarcie stanowisk do eksperymentowania w dawnej kopalnianej elektrowni - to najważniejsze wydarzenia, jakimi naznaczony był rok 2022 w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Dbająca o górnicze dziedzictwo miasta, instytucja podsumowała minione dwanaście miesięcy.
Jak minął rok? W 2022 r. wspólnie z Dolnośląską Organizacją Turystyczną Stara Kopalnia zorganizowała wojewódzkie otwarcie sezonu turystycznego. Prezentowali się wówczas na 70 stoiskach przedstawiciele poszczególnych obiektów.
Jeżeli chodzi o górniczą spuściznę, to ważnym wydarzeniem było otwarcie wystawy Podziemny świat - górnicza praca na przedwojennych fotografiach. Zaprezentowano na niej zdjęcia ukazujące funkcjonowanie wałbrzyskiej kopalni i trud górników w ostatniej dekadzie przed wybuchem drugiej wojny światowej - a więc w czasach hitlerowskich Niemiec.
Ważną inwestycją w 2022 r. była przebudowa i adaptacja byłej kopalnianej elektrowni. W obiekcie tym przejściowo funkcjonował punkt szczepień przeciw chorobie COVID-19. Po jego likwidacji powstała tam Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, mieszcząca 18 interaktywnych stanowisk doświadczalnych przeniesionych prosto z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Inwestycję sfinansowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.
W Starej Kopalni odbywały się różnorakie festiwale, m.in. Hip Hop Kopalnia oraz Festiwal Twórczej Wyobraźni. Koncertowali tu tacy piosenkarze i muzycy, jak zespół Dżem, Kayah czy Stanisław Soyka. Odbył się też koncert wsparcia dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.
W odróżnieniu od dwóch wcześniejszych lat, podziemna trasa turystyczna w Starej Kopalni funkcjonowała przez niemal cały rok. Stara Kopalnia była nieczynna tylko 4 dni w 2022 roku: 1 stycznia, 17 kwietnia, 1 listopada oraz 25 grudnia. Najwięcej osób zwiedziło podziemia w sierpniu, najmniejszym zainteresowaniem w porównaniu z innymi miesiącami cieszyły się one w marcu.
Łącznie trasę podziemną w Starej Kopalni zwiedziło w 2022 r. około 54 tys. turystów. Trasę udostępniano także bezpłatnie do zwiedzania obywatelom Ukrainy.
- Braliśmy udział w akcjach dla uchodźców z Ukrainy i na wniosek organizacji pozarządowych było kilka takich grup w roku 2022 - informuje Magdalena Karolewska z Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia.
Obecnie w Starej Kopalni funkcje przewodników pełni 15 osób. To grono powiększyło się w ubiegłym roku.