autor: TRz
j wieży szybowej w Chorzowie
Ponad trzy miesiące zostały do ponownego otwarcia dawnej wieży wyciągowej szybu Prezydent w Chorzowie. W 2023 r. przypada dziewięćdziesiąta rocznica zakończenia jego budowy.
- Wieża szybu Prezydent udostępniana jest siedem dni w tygodniu, od godz. 7.00 do 20.00, od 1 maja do 31 października. W ubiegłym roku po raz ostatni wpuszczano na nią ludzi 31 października. W tym roku, wzorem poprzednich lat, będzie dostępna od początku maja. Wieżę udostępniono do zwiedzania w lipcu 2021 r. Platforma widokowa znajduje się na wysokości 36 m. Wysokość do osi koła szybowego wynosi 42,847 m, zgodnie z inwentaryzacją z 2009 r. - informuje Tomasz Breguła, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Chorzowie.
Monumentalna, żelbetowa wieża wyciągowa znajduje się w północnej części miasta. Wieża powstała nad zgłębionym w latach 1929-1933 szybem. Początkowo nosił on nazwę Jacek III, potem Prezydent Mościcki. Ta nazwa zmieniona została w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Po wyzwoleniu używano nazwy szyb Prezydent. Funkcjonował on niemal do końca XX w.
- Szyb został zlikwidowany w 1996 r. Według danych Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach szyb nie został zasypany, lecz zlikwidowany „częściowo” poprzez przykrycie płytą betonową. Teren został przejęty w 2008 r. Właścicielem jest miasto Chorzów, które nabyło prawo wieczystego użytkowania tego terenu od osob prawnej i fizycznej - dodaje Tomasz Breguła.
W latach 2010-2011 wykonano rewitalizację terenu w otoczeniu szybu Prezydent. Remont konserwatorski z aranżacjami umożliwiającymi udostępnienie obiektu zwiedzającym wykonano w 2021 r. Naprawy po dewastacjach wykonano w 2021 r. i 2022 r.
Budowa tarasu widokowego na szczycie szybu Prezydent przy ul. Kościuszki była realizowana pomiędzy sierpniem 2013 r. a kwietniem 2014 r. za kwotę 555 417 zł 40 gr. Z wieży rozciąga się widok nie tylko na Górnośląski Okręg Przemysłowy. Przy sprzyjającej widoczności dostrzec można zarówno Sudety, jak i Karpaty.
Nie należy się jednak spodziewać rychłego udostępnienia innych wież kopalnianych w Chorzowie jako punktów widokowych.
W granicach Chorzowa znajdują się jeszcze tylko dwie wieże szybowe szybów - Kolejowy I oraz Zygmunt August II. Obie są czynne i wykorzystywane przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu Oddział Centralny Zakład Odwadniania Kopalń w Czeladzi Pompownia Stacjonarna Siemianowice, system odwadniania Chorzów. W związku z tym zagadnienie przejęcia kolejnych wież szybowych nie jest w ogóle brane pod uwagę - stwierdza Tomasz Breguła.
Projektantem wieży wyciągowej szybu Prezydent był inż. Ryszard Heileman z Katowic. Wydobycie węgla kamiennego w tym rejonie zakończone zostało oficjalnie w 1995 r. W 2010 r. wieża wpisana została na listę Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.