Niedobór pracowników

 w kopalniach hamuje wydobycie

 Autor: JD
W przemyśle wydobywczym firmy borykają się z niedoborem pracowników. Może się to przekładać na mniejsze wydobycie.
Przykładowo firma Freeport-McMoRan Inc. ostrzegła w środę 25 stycznia 2023 roku, że jej problemy ze znalezieniem pracowników w Stanach Zjednoczonych ograniczają ilość miedzi, którą może ona wyprodukować.
Niedobór pracowników uderza w szeroko pojęty przemysł wydobywczy. Firma Freeport, która obsługuje siedem kopalń w Stanach Zjednoczonych, boryka się z niedoborem pracowników. I na razie nic nie wskazuje na to, żeby ta sytuacja mogła się szybko zmienić.
Jak zaznacza Mining.com, produkcja miedzi w USA spadła w ostatnim kwartale 2022 roku o 7 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku. W 2023 roku firma spodziewa się spadku produkcji miedzi w USA o prawie 1 proc. w stosunku do poziomu z 2022 roku.
- Moglibyśmy w 2022 roku wyprodukować więcej miedzi, gdybyśmy mieli pełny personel - powiedziała prezes Kathleen Quirk.
Kierownictwo firmy zauważyło, że nie obserwuje takich samych trendów w Ameryce Południowej czy Indonezji, gdzie Freeport również prowadzi duże kopalnie.
Firma Freeport wskazuje, że planuje w tym roku znaczące podwyżki płac dla swoich pracowników. Ponad połowa z szacowanych na 235 miliardów funtów zasobów miedzi Freeport znajduje się właśnie w Stanach Zjednoczonych.