Czterech pracowników

autor: KZM 

 KWK Chwałowice zatrzymano na polecenie prokuratury
Kryminalni z zespołu do spraw katastrof Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach na polecenie Prokuratury Rejonowej w Rybniku zatrzymali czterech pracowników dozoru górniczego KWK ROW Ruch Chwałowice. Zatrzymań dokonano w związku z wypadkiem z 19 listopada 2021 roku, w wyniku którego zginął jeden górnik, a dwóch odniosło obrażenia. Zatrzymanym grozi do 5 lat więzienia.
Policjanci 16 i 31 stycznia br. zatrzymali czterech pracowników dozoru górniczego. Mężczyźni byli odpowiedzialni za nadzór nad pracami związanymi z doszczelnieniem zrobów w likwidowanej ścianie kopalni ROW Ruch Chwałowice w Rybniku.
W trakcie tych prac 19 listopada 2021 r. doszło do wypadku. Na poziomie 700 m nastapiło przerwanie tamy izolacyjnej i nastąpił wyciek podsadzki. W wyniku tego zginął jeden górnik, a dwóch doznało wielomiejscowych urazów.
Zatrzymani w wieku od 30 do 55 lat usłyszeli zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci, w związku z narażeniem życia lub zdrowia pracowników.  Prokurator zastosował wobec nich policyjny dozór oraz zakaz pełnienia funkcji kierowniczych związanych z nadzorem nad pracownikami. Teraz o ich dalszym losie zadecyduje sąd. Grozi im do 5 lat więzienia.
- Sprawy zatrzymania nie komentujemy. Zgodnie z postanowieniem prokuratury pracownicy zostali zawieszeni w obowiązkach służbowych. Pozostają natomiast dalej pracownikami PGG - mówi Tomasz Głogowski, przecznik prasowy PGG.