autor: AMC
opiekuje się też pracownikami platform wiertniczych, wydobywczych i marynarzami
Jak donosi portalmorski.pl, trzeci z ośmiu zamówionych przez PGNiG gazowców - o stoczniowym numerze budowy 8148 - będzie nosił imię Saint Barbara. Św. Barbara to patronka górników nie tylko tych wydobywających węgiel, ale też pracowników morskiego przemysłu wydobywczego pracujących np. na platformach poszukiwawczych - wiertniczych i wydobywczych. W średniowieczu pod jej opiekę oddawali się też flisacy, żeglarze i rybacy.
20 lutego z stoczni w pierwszą serię prób morskich wyruszył gazowiec LNG budowany pod czarter PGNiG - Grażyna Gęsicka.
To drugi z zamówionych przez norweskiego armatora Knutsen OAS Shipping AS sześciu gazowców LNG, przeznaczonych pod długookresowy czarter PGNiG z Grupy Orlen. Pozostałe dwa, identyczne, z nowych tankowców LNG, na które PGNiG - poprzez spółkę zależną - ma podpisane długookresowe umowy czarterowe, zamówił w stoczni południowokoreańskiej armator grecki - informuje portalmorski.pl.
Pierwszy z serii gazowców budowanych pod czarter PGNiG, Lech Kaczyński, wyruszył już z terminalu Sabine Pass w stanie Luizjana w USA do Polski ze swoim pierwszym komercyjnym ładunkiem LNG.
- Statki o stoczniowych numerach budowy 8148 i 8149 otrzymają imiona Saint Barbara (nr IMO 9946386) oraz Ignacy Łukasiewicz (nr IMO 9946398) i zostaną przekazane armatorowi prawdopodobnie w lutym i marcu 2024 r. Stępkę statku Saint Barbara położono 12 grudnia minionego roku. Budowę gazowca Ignacy Łukasiewicz rozpoczęto formalnie, pierwszym cięciem stali, 20 grudnia 2022 r. - informuje portalmorski.pl.