autor: JM
Szkoła Eksploatacji Podziemnej to nie tylko sesje i wykłady, ale również uroczysta gala w krakowskim teatrze im. Juliusza Słowackiego. Podczas uroczystości, która odbyła się we wtorek (28 lutego), tradycyjnie już zostały przedstawiane raporty branżowe oraz wyniki konkursów.
Uczestników gali powitał przewodniczący Komitetu Organizacyjnego SEP dr inż. Jerzy Kicki.
Kolejny raz nasze obrady toczą się w cieniu wojny. I kolejny raz możemy powiedzieć Ukraińcom: jesteśmy z wami i życzymy wam zwycięstwa – zaznaczył Kicki. Jak dodał podczas tegorocznej edycji SEP miało miejsce 181 wystąpień, a liczba uczestników, która przekroczyła 600 osób – była rekordowa.
Następnie głos zabrał prof. Krzysztof Galos, dyrektor Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk. Galos przybliżył historię, działalność i profil naukowy Instytutu oraz plany na przyszłość. Takim przyszłościowym projektem jest utworzenie Centrum Zrównoważonej Gospodarki Surowcami i Energią. W ramach tej inwestycji powstaje m.in. nowy budynek laboratoryjno-badawczy
- To inwestycja, która może być dla nas krokiem w przyszłość w tych trudnych i niepewnych czasach i dać nam asumpt do nowych działań – argumentował prof. Galos.
W ramach tegorocznej Szkoły aż dwa przedsiębiorstwa obchodziły urodziny. Tomasz Cudny, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wygłosił referat „30 lat JSW – historia i perspektywy rozwoju”.
- 1 kwietnia jubileusz będzie obchodzić nasza spółka, ale nasze kopalnie są dużo starsze. My się od tej historii nie odcinamy, wręcz przeciwnie – zaznaczył prezes Cudny. - Ciągły rozwój jest nieodzowny, żeby przetrwać – dodał.
Szef JSW podziękował też załodze. - Nasza załoga jest szczególna, a klasę pokazała w 2015 roku. Wtedy zawarte zostało historyczne porozumienie, które ograniczyło pewne składniki uposażenia, co pozwoliło uratować spółkę przed bankructwem. Dzisiaj widzimy, że warto było. Przez lata rozwoju JSW stała się jedną z najnowocześniejszych spółek węglowych. Powstała firma ważna dla nie tylko dla gospodarki Polski ale i Europy – powiedział prezes JSW.
Jak zaznaczył spółka musi radzić sobie nieustannie z problemami i wyznaniami. W ostatnim czasie to kwestia koncesji oraz groźba wprowadzenia restrykcyjnych regulacji dotyczących emisji metanu.
- Mam dość, że osoby nieznające się na gospodarce mówią wszem i wobec, że węgiel wydobywany przez nasze kopalnie jest niepotrzebny. To osoby, które nie rozróżniają wegla koksowego od energetycznego. A bez węgla koksowego nie będzie stali, nie będzie cywilizacji. Bez węgla nie będzie też wiatraków i zielonej transformacji. Czy się to komuś podoba czy nie ta transformacja zaczyna się 1000 m pod ziemią - mówił.
Jeszcze dłuższą historię ma spółka Elektrometal. To właśnie jubileuszowi 75-lecia był poświęcony referat, który przedstawił Andrzej Wojtyła, prezes zarządu Elektrometalu.
Uczestnicy tradycyjnie już mogli zapoznać się z raportami branżowymi. Alicja Stefaniak, dyrektor Departamentu Warunków Pracy i Szkolenia w Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach przedstawiła „Raport o stanie bezpieczeństwa w górnictwie”, Mirosław Skibski, dyrektor katowickiego Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, zaprezentował „Raport o stanie górnictwa węgla kamiennego, Jan Zimroz, dyrektor naczelny ds. górnictwa KGHM Polska Miedź - „Raport o stanie górnictwa miedzi”, a Piotr Toś z ISAC-GIG (ISAC-GIG to Centrum Wymiany i Analizy Informacji ISAC) przedstawił referat „Cyberbezpieczeństwo w górnictwie - rok 2022”
Na zakończenie uczestnicy gali poznali wyniki Konkursu Bezpieczna Kopalnia, konkursu Cyberpoligon CyberWARS, Turnieju Wiedzy Górniczej oraz Konkursu im. Prof. Bolesława Krupińskiego.
Wręczono także wyróżnienia. Jednym z wyróżnionych był prof. Józef Dubiński, któremu na koniec kariery naukowej, redakcja Trybuny Górniczej i portalu netTG.pl przyznała tytuł Górniczego Autorytetu Półwiecza. Nagrodę wręczyli prezes Wydawnictwa Górniczego Anna Zych oraz redaktor naczelny TG Krystian Krawczyk.
- Mam nadzieję, że jak inni będą po półwieczu kończyli karierę w górnictwie, to również zostaną uhonorowani takim tytułem. Takich ludzi, którzy zasługują na takie wyróżnienie, w górnictwie jest bardzo dużo – mówił na scenie prof. Dubiński.