Nie brakuje chętnych

autor: TRz

by zamieszkać na skraju dawnej kopalni
Jeszcze trzydzieści lat temu stały tam urządzenia kopalniane. Dzisiaj teren w otoczeniu dawnej kopalni dolomitu Blachówka w Bytomiu stał się miejscem zacisznym i chętnie wybieranym pod budowę domków jednorodzinnych. Większość z nich powstała kilkadziesiąt metrów od krawędzi urwiska nieczynnego kamieniołomu.
Złoże dolomitu na obecnym pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór eksploatowane było przez kilkadziesiąt lat po drugiej wojnie światowej w dwóch kamieniołomach: Bobrowniki i Blachówka. Obszar górniczy Bobrowniki-Blachówka powstał decyzją Ministra Przemysłu Ciężkiego z 30 grudnia 1957 r. Koncesja wydobywcza, udzielona w 1994 r., miała obowiązywać do końca marca 2004 r. Ponieważ jednak wcześniej Górnicze Zakłady Dolomitowe SA w Bytomiu zaprzestały wydobycia, to Minister Środowiska 21 września 2001 r. stwierdził wygaszenie koncesji.
Kamieniołom Blachówka przestał być użytkowany w latach 90. XX w. Dosyć szybko znalazł się inwestor, który zakupił część pokopalnianego gruntu, przemodelował teren i 1 grudnia 2022 r. uruchomił wyciąg narciarski. Miejscu nadano nazwę Dolomity Sportowa Dolina. Chociaż narty okazały się takim sobie interesem, to inwestycja podziałała jak magnes, ukazując atrakcyjność terenu sąsiadującego z niedawno zamkniętą kopalnią.
Pierwsze pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych wydano w 2005 r., a więc niecałe trzy lata po uruchomieniu wyciągu narciarskiego. Domy zaczęły powstawać pomiędzy wyciągiem a lasem, włączonym w tym roku w granice rezerwatu przyrody Segiet. Tak powstało kilkanaście domków jednorodzinnych, pod względem adresowym przyporządkowanych do ul. Blachówka.
Oprócz tego rozpoczęto wznoszenie zabudowy szeregowej.
- Dla budynków na hałdzie, położonych pomiędzy posesjami oznaczonymi jako Blachówka 108 i 134, inwestor 6 czerwca 2007 r. otrzymał decyzję nr 225/2007 udzielającą pozwolenia na budowę 2 zespołów budynków składających się z ośmiu segmentów jednorodzinnych, w każdym segmencie po 2 mieszkania - informuje Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Ta inwestycja nie została jednak dokończona. Domy bez drzwi i okien upodobali sobie „artyści malujący sprayem”, pozostawiając na ścianach swoje malowidła.
Do adresu ul. Blachówka przypisane są również domki jednorodzinne, wzniesione po obu stronach drogi z betonowych płyt, prowadzącej od właściwej ul. Blachówka do wyciągu narciarskiego. W XX w. była to droga zakładowa prowadząca w głąb wyrobiska kamieniołomu dolomitu. Przy jednej z posesji umieszczono nawet na trawniku bryły dolomitu, przypominające o górniczej przeszłości tego zakątka.