Kierownictwo ZG Sobieski

autor: Kajetan Berezowski

 mocno postawiło na szkolenia. Nie zaprzestano ich organizowania nawet w okresie pandemii
 
Człowiek jest najsłabszym ogniwem łańcucha bezpieczeństwa pracy. Dlatego wzmagamy nasz wysiłek polegający na ciągłym rozwoju edukacyjnym i szkoleniowym załogi – mówi Marcin Kruk, dyrektor techniczny ZG Sobieski. Zakład zajął III miejsce w konkursie „Bezpieczna Kopalnia 2022”, ex aequo z ruchem Piast kopalni Piast-Ziemowit (PGG).
Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie wydobywa węgiel ze złoża objętego obszarem górniczym o sumarycznej powierzchni około 70 km kw. Proces produkcyjny oparty jest na trzyścianowym modelu. Prowadzona obecnie i planowana w najbliższym czasie eksploatacja obejmie pokłady 207, 209, 212, 301. Wybieranie złoża prowadzi się systemem ścianowym z zawałem stropu w przedziale wysokości 1,7-4,8 m. Długość ścian osiąga 300 m. Nie brakuje również zagrożeń naturalnych. Pokłady zagrożone pożarami endogenicznymi, zaliczane do IV i V grupy samozapalności. Roboty prowadzone w I, II i III stopniu zagrożenia wodnego. ZG Sobieski należy do najbardziej zawodnionych kopalń węgla w Europie – dopływ wody wynosi do około 59 m sześc. na min. Ponadto wszystkie pokłady będące przedmiotem robót górniczych wraz z wyrobiskami drążonymi w tych pokładach zaliczone są do klasy A zagrożenia wybuchem pyłu węglowego. Część złoża zaliczona jest do I stopnia zagrożenia tąpaniowego. Natomiast podczas dotychczasowej eksploatacji pokładów węglowych nie zarejestrowano tąpnięć.
Dokładamy wszelkich starań w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracy oraz zdrowia pracowników – tłumaczy dyrektor Marcin Kruk. – Człowiek jest najsłabszym ogniwem łańcucha bezpieczeństwa pracy. Dlatego wzmagamy nasz wysiłek polegający na ciągłym rozwoju edukacyjnym i szkoleniowym załogi. Efektem tego jest tak wysokie miejsce w konkursie „Bezpieczna Kopalnia”. Nagroda z pewnością nobilituje, podkreśla dbałość pracodawcy o przestrzeganie przepisów bhp, ale przede wszystkim jest odzwierciedleniem zaangażowania, jakie w bezpieczeństwo wkłada każdy członek załogi. I to właśnie załodze należą się gratulacje. Jednak nie popadamy w euforię. Zdajemy sobie sprawę, iż skala zagrożeń w naszym zakładzie nie jest mała. Bhp to taka dziedzina, w której zawsze jest coś do ulepszenia. Zmieniają się rejony eksploatacyjne, co wpływa na intensyfikację zagrożeń, dochodzą nowe ogniwa technologiczne, następuje zmiana pokoleniowa. To wszystko wymusza na pracodawcy ciągłą czujność i nieustanny proces monitorowania bezpieczeństwa oraz wprowadzania na bieżąco działań profilaktycznych.
Kierownictwo ZG Sobieski mocno postawiło na szkolenia. Nie zaprzestano ich organizowania nawet w okresie pandemii. Były prowadzone w sposób maksymalnie bezkontaktowy w trosce o życie i zdrowie wszystkich pracowników.
– Były dla nas nie lada wyzwaniem, ale dzięki specjalnie opracowanym w ZG procedurom, w porozumieniu z wykonawcą szkoleń, doszliśmy w tym zakresie niemalże do perfekcji. Z perspektywy czasu myślę, że wyszliśmy z tego obronną ręką, gdyż nie odnotowaliśmy w tym okresie wzrostu wypadków przy pracy, a wręcz ich spadek – podkreśla Marcin Kruk.
Zostało też wypracowane nowe podejście do problemu zgonów naturalnych. Przypomnijmy – poświęciliśmy temu zjawisku jedną edycję Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego. W Sobieskim badania wstępne pracowników fizycznych dopuszczają ich do pracy na rok. Następnie pracownik przechodzi ponowne badania profilaktyczne. Pracownicy wykonujący ciężką pracę fizyczną są kierowani na badania EKG celem wczesnej diagnostyki chorób serca. W przypadku zasłabnięcia w miejscu pracy każdorazowo pracownik jest kierowany na badania w celu wykrycia ewentualnych problemów zdrowotnych.
Co istotne, w ZG Sobieski nie było odejść na świadczenia socjalne, gdyż kopalnia nie znajduje się w stanie likwidacji. Zmniejszenie zatrudnienia związane jest tylko i wyłącznie z naturalnymi odejściami na emeryturę.
Wszelkie braki kadrowe powstałe w wyniku powyższego uzupełniamy na bieżąco w procesie rekrutacji – przyznaje dyrektor Kruk.
Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2023 r. jaworznicka kopalnia zakończyła eksploatację ścian: 340 w złożu Byczyna oraz 53 w złożu Brzezinka 1. Następnie, zgodnie z założeniami planu techniczno-ekonomicznego, załoga rozpocznie roboty związane z przygotowaniem kolejnych ścian: 341 w złożu Byczyna, 52 w złożu Brzezinka 1 oraz ściany 212-3 w złożu Jaworzno. Ich uruchomienie nastąpi na przełomie drugiego i trzeciego kwartału br.