Noc Muzeum

Opracował: JM
 na terenie kopalni Wujek zgromadziła tłumy
 
Blisko półtora tysiąca osób odwiedziło Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach podczas organizowanej tam Nocy Muzeów 13 maja tego roku. Obok stałej ekspozycji zwiedzający mieli okazję zobaczyć nieudostępniane na co dzień miejsca na terenie kopalni Wujek, które zapisały się na kartach historii z uwagi na strajk górników i krwawą pacyfikację w grudniu 1981 roku. Gości oprowadzali świadkowie historii, uczestnicy tamtych dramatycznych wydarzeń - poinformowała PGG w komunikacie.
Podczas Nocy Muzeów dużym zainteresowaniem cieszyła się także wystawa stała Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności poświęcona walce o wolność w czasach PRL. Były także warsztaty i gry historyczne. Wszyscy chętni mieli okazję do wykonania pieczęci, a także imitacji pozłacanych medali upamiętniających 9 górników zamordowanych przez ZOMO w czasie strajku w kopalni Wujek.
Noc Muzeów zakończyły: multimedialny pokaz historyczny na jednej ze ścian kopalnianych budynków oraz spektakl pt. Teatr domowy stanu wojennego w wykonaniu uczniów i absolwentów chorzowskiego LO im. Juliusza Słowackiego.
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności znajduje się w dawnym magazynie odzieżowym kopalni Wujek, w której 16 grudnia 1981 r. członkowie plutonu specjalnego ZOMO strzelali do strajkujących górników, zabijając dziewięciu z nich.
Przykopalniane muzeum powstało w 2008 r. Przed rozbudową, zakończoną pod koniec 2021 r., składało się z trzech sal wystawowych, w których ukazana była m.in. historia kopalni z makietą odwzorowującą teren kopalni oraz przebieg działań sił milicyjno-wojskowych podczas pacyfikacji zakładu. Po muzeum od lat oprowadzają górnicy, którzy brali udział w historycznym strajku.
Po przebudowie ŚCWiS znacząco powiększyło się, obejmując dwa kolejne poziomy. Ekspozycja mieści się nie tylko – jak wcześniej – na parterze, ale też na podniesionym poddaszu i w podziemiach. Wystawa prezentuje historię PRL-u - przede wszystkim działalność opozycji demokratycznej, m.in. powstanie NSZZ Solidarność, wizyty Jana Pawła II, strajki, stan wojenny, pacyfikację Wujka i jej efekty oraz przebieg sądowych procesów, w których sądzeni byli sprawcy tej zbrodni.