Horní Město

 Portal gospodarka i ludzie

 szykuje kopalnię srebra dla turystów
 
Już nie tylko młotek i pyrlik w herbie przypominać będą o górniczej przeszłości miejscowości Horní Město w Republice Czeskiej. Latem ma tam zostać otworzona podziemna trasa turystyczna w dawnej kopalni srebra.
Położone w Moravskoslezskim kraju Horní Město to stopniowo wyludniające się miasteczko o górniczej przeszłości. W 1869 r. mieszkało tam 3904 mieszkańców, obecnie - około ośmiuset.
To nieduża miejscowość, ani przemysłowa, ani turystyczna, położona na uboczu. Tam się dotąd nic szczególnego nie działo - ocenia dr hab Jacek Potocki, geograf, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i znawca Sudetów.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, niedługo Horní Město może znaleźć się w kręgu zainteresowania turystów. Latem ma tam zostać udostępniony zwiedzającym Důl Bohaté štěstí - czyli po polsku Kopalnia Bogate Szczęście. Turyści mają schodzić po drabinach do wyrobisk i przejść około 450 m pod ziemią. Po drodze obejrzą wyrobiska pochodzące m.in. z XV w. Trasa ma być dostępna dla osób dorosłych, wpuszczanych w grupach liczących do dwunastu osób.
Ocenia się, że rewir górniczy w miejscowości Horní Město był trzecim co do wielkości na Morawach. Położona koło Rýmařova miejscowość za czasów austriackich nosiła nazwę Bergstadt, czyli Górnicze Miasto. Wydobycie prowadzono w tym rejonie od XV w., a zakończono przed 1980 r.
Kopalnia w Hornym Měście będzie kolejną podziemną trasą turystyczną w czeskiej części Sudetów. Wcześniej turystom umożliwiono wstęp do kilku innych dawnych zakładów górniczych. Jedną z nich jest zamknięta w 1992 r. kopalnia barytu i fluorytu w Harrachovie w Górach Izerskich. Kilka lat temu zaczęto oprowadzać zwiedzających po kopalni złota w Zlatych Horach w Górach Opawskich. W 2015 r. udostępniona została kopalnia miedzi Bohumír w Jívce koło Trutnowa w Górach Jastrzębich.