Wszystkie górnicze powieści

 autor: Tomasz Rzeczycki

Juliusza Verne’a zostały już wydane po polsku

 
Pół wieku temu Andrzej Zydorczak rozpoczynał pracę jako geolog w Kopalni Węgla Kamiennego Halemba w Rudzie Śląskiej. Czy przypuszczał wtedy, że w przyszłości, po przejściu na emeryturę zamiast uprawiać ogródek działkowy poświęci się całkowicie pasji tłumacza i wydawcy twórczości pisarza Juliusza Verne’a?
- Jako geolog pracowałem w kopalni Halemba w latach 1973-1993 i 2011-2016; w międzyczasie byłem głównym geologiem w Rudzkiej Spółce Węglowej SA w latach 1993-2001 - wspomina krótko tamte lata Andrzej Zydorczak.
Znajomość języka francuskiego ułatwiła mu niewątpliwie decyzję, aby zająć się tłumaczeniem i wydawaniem dzieł francuskiego twórcy fantastyki naukowej. Najpierw współpracował z istniejącymi na rynku wydawnictwami. Potem, we wrześniu 2013 r., założył własne wydawnictwo Jamakasz. W tym czasie był jeszcze pracownikiem kopalni Halemba, w wieku przedemerytalnym. W tym roku przypadać więc będzie dziesiąta rocznica założenia wydawnictwa, które zajmuje się głównie rozpowszechnianiem dzieł najsłynniejszego w Polsce francuskiego literata. Ukazują się one w serii pod nazwą Biblioteka Andrzeja.
Do tej pory wydałem w Bibliotece Andrzeja tomy od numeru 1 do aktualnie 102, przy czym pierwsze 25 to broszury z opowiadaniami i esejami w niewielkich nakładach 20-50 sztuk. Wśród tych tomów znajdują się 4 tomy będące zbiorami opowiadań: Kaprys doktora Oxa, San Carlos, Wieczny Adam i Edom. W roku 2023, w maju ukazały się dwa tomy Piętnastoletniego kapitana, a zostaną wydane jeszcze cztery: Rozbitek z „Cynthi”, Hector Servadac, Przygody Jeana-Marii Cabidoulina i Kraina futer. Do zakończenia wydawania wszystkich powieści zostało jeszcze dziewięć tomów, w tym jeden zbiór opowiadań, esejów, zaczętych powieści, a także dwa opowiadania Paula Verne’a, brata pisarza. Może też zmieści się 5 wywiadów z Juliuszem Verne’em z różnych okresów - wylicza Andrzej Zydorczak.
Co dalej? Potem, jeśli starczy sił, może ukażą się dwie prace popularno-naukowe: Geografia Francji i trzytomowe Żeglarze od początki Ziemi po połowę XIX w., a także jakiś zbiorek sztuk teatralnych - komedii. W planie jest też krytyczna biografia Juliusza Verne'a autorstwa niemieckiego vernisty Volkera Descha.
ako długoletni pracownik branży górniczej Andrzej Zydorczak bez trudu potrafi wskazać wątki okołogórnicze występujące na kartach powieści francuskiego pisarza. Było ich niemało. Przykładowo na kartach powieści „20000 mil podmorskiej żeglugi” Kapitan Nemo posiada swoje podziemne kopalnie węgla kamiennego. W powieści Bez góry i dołu, wydanej w Polsce niegdyś także pod tytułem Świat do góry nogami, członkowie Klubu Artylerzystów usiłują skrzywić ziemską oś, aby stopić lody Arktyki i dobrać się do tamtejszch pokładów węgla kamiennego. Kopalnie węgla są też opisane w powieściach Pięćset milionów begum i Czarne Indie, a w kilku innych powieściach opisywane jest pozyskiwanie złota.
- Wszystkie powieści Verne’a związane z górnictwem już zostały wydane, ale pojawiają się [takie powieści - red.] francuskich pisarzy w innej mojej serii Szlakiem Przygody - stwierdza Andrzej Zydorczak.
We wspomnianej serii Szlakiem Przygody wydawane są utwory z szeroko pojętej literatury przygodowej takich pisarzy jak Aleksander Dumas, Gustave Aimard, Henri Louis Boussenard, Paul d'Ivoi, Michel Zevaco, ale też westerny Zane Greya, Charlesa Seltzera, Maxa Branda, Karola Maya. Jest też kolekcja Rocambole licząca 30 tomów (wydano już 16), należąca do powieści awanturniczo-romansowych. W czerwcu ma się rozpocząć wydawanie pierwszej pełnej wersji Leśnej Różyczki Karola Maya, liczącej około 4500 stron i ponad 650 ilustracji, w tym ponad 250 kolorowych, opartej na pierwszym wydaniu niemieckim z XIX wieku i ilustracjach z 1902 roku.
Emerytowany geolog kopalni Halemba nadąża za nowinkami technologicznymi. Prowadzi stronę internetową www.jamakasz.pl, z której można kupować nie tylko książki, ale i ebooki, bowiem każda książka ma swój elektroniczny odpowiednik. I deklaruje, że ceny są tam niższe, niż na portalach aukcyjnych.