Górnicze obiekty

autor: Maciej Dorosiński

 są ważnym elementem Industriady, która w tym roku odbędzie się po raz czternasty
 
Wiadomo nie od dziś, że przemysłowe serce Polski bije na Śląsku. Także tu bije serce turystyki industrialnej, a flagowym wydarzeniem z nią związanym jest Industriada, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki. To największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w Polsce i drugi w Europie. Organizowany jest już od 14 lat, a jego najbliższa edycja zbliża się wielkimi krokami. Industriada 2023 odbędzie się bowiem w sobotę, 17 czerwca. Koordynatorem wydarzenia jest Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Tegoroczną Industriadę świętować będziemy w 46 obiektach, w tym sześć to obiekty zaprzyjaźnione: Browar Mokrskich w Katowicach-Szopienicach, Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju, Maszynownia Szybu Chrobry I w Pszowie, Marina Gliwice na Kanale Gliwickim, Wieża Wyciągowa w Porębie i Pałac Schoena w Sosnowcu. Motywem przewodnim XIV edycji święta Szlaku Zabytków Techniki jest „Sztuka Przemysłu”. „Tym razem wyruszymy w podróż, w czasie której przyjrzymy się dziejom rozwoju naszego regionu ze szczególnym uwzględnieniem procesów technicznych, które wpłynęły na jego historię. Przemysł jest nierozerwalnie związany z losami mieszkańców, ich zwyczajami, tradycją, ubiorami i sposobem życia. W tym roku odkryjemy, że świat przemysłu nierozerwalnie łączy się również ze sztuką! – dokładnie tak, jak sugeruje tegoroczny motyw przewodni” – informują organizatorzy
Czternasta edycja Industriady odbędzie się w 29 miejscowościach. W jej ramach zaplanowano 443 wydarzenia – 369 z nich jest bezpłatnych, a na 355 nie jest wymagana rezerwacja. W ramach tegorocznej edycji Święta Zabytków Techniki odbędzie się m.in. 99 warsztatów, 63 wystawy oraz 43 koncerty.
Warto tu wspomnieć, że Szlak Zabytków Techniki to m.in. dwa obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, dwie trasy kolei wąskotorowej, trzy podziemne spływy łódkami, cztery osiedla robotnicze, pięć podziemnych tras turystycznych czy dziesięć wież wyciągowych dawnych kopalń.
Industriada jest zaplanowana na 17 czerwca, ale dzień wcześniej w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku odbędzie się INDU happening, który będzie zapowiedzią tegorocznej edycji święta Szlaku Zabytków Techniki. Początek o godz. 16.00. W ramach wydarzenia zagra m.in. zespół Big Cyc, a o godz. 21.00 nastąpi rozświetlenie budynków Ignacego na pomarańczowo, czyli w oficjalnym kolorze Industriady.
Samo otwarcie święta Zabytków Techniki będzie miało miejsce w Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi. Część oficjalna rozpocznie się o 12.00. Po niej nastąpi otwarcie Mediateki w zrewitalizowanym budynku cechowni, a dzień uświetni koncert zespołu Czesław Śpiewa, który rozpocznie się o godz. 13.00. Industriada zakończy się oficjalnie w familokach w Czerwionce-Leszczynach. Tam też odbędą się koncerty m.in. zespołu Long & Junior, chóru Sound’n’Grace oraz włoskiego piosenkarza Andrei Lattariego.
17 czerwca 46 przemysłowych zabytków znajdujących się w 29 miastach łączy nie tylko Industriada, ale także bezpłatny publiczny transport, ufundowany przez Koleje Śląskie i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Oficjalni organizatorzy publicznego transportu zbiorowego, którzy są partnerami święta Szlaku Zabytków Techniki, zapewniają uczestnikom święta bezpłatne przejazdy kolejami, autobusami, tramwajami i trolejbusami.
.