KGHM będzie współpracować

autor: MD

z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa
 
 
KGHM Polska Miedź podpisał list intencyjny z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Jak podały służby prasowe miedziowego koncernu, w planach są wspólne inicjatywy edukacyjne, sportowo-rekreacyjne i kampanie społeczne dotyczące wiedzy obronnej.
 – Rosyjska agresja na Ukrainę postawiła przed nami nowe wyzwania dotyczące bezpieczeństwa, w tym ocenę aktualnych i przyszłych zagrożeń. Tym bardziej potrzebujemy działań związanych z budowaniem wspólnoty i szacunku do służby wojskowej. KGHM to firma, w której DNA głęboko wpisane są wartości i tradycje, a na naszą załogę zawsze możemy liczyć, czy to w akcjach wolontariackich czy kampaniach społecznych – powiedział prezes KGHM Tomasz Zdzikot.
Weterani wojskowych misji zagranicznych ryzykowali swoje życie i zdrowie realizując zadania mające wpływ na bezpieczeństwo Polski. Historia pokazała, że nasze zaangażowanie wynikające ze zobowiązań NATO, Unii Europejskiej czy Organizacji Narodów Zjednoczonych daje wymierne rezultaty zwiększając nasze znaczenie na arenie międzynarodowej. Jesteśmy winni weteranom szacunek i wsparcie. KGHM wspiera weteranów i może liczyć na ich wzajemność – dodała mjr dr Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.
Sygnatariusze listu będą prowadzić wspólne inicjatywy edukacyjne czy sportowe, ale też popularyzować wiedzę o udziale mundurowych i weteranów w działaniach poza granicami państwa. W planach są szkolenia czy spotkania z weteranami, projekty na rzecz integracji środowiska weteranów i ich rodzin.
Już jesienią KGHM i Centrum Weterana zorganizują w Zagłębiu Miedziowym Bieg Pokoju z okazji przypadającej w tym roku 70. rocznicy pierwszego uczestnictwa polskich Sił Zbrojnych w misjach międzynarodowych, w których do chwili obecnej wzięło udział ponad 120 tys. personelu wojskowego i żołnierzy.
Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa w Warszawie jest jednostką organizacyjną podległą ministrowi obrony narodowej. Instytucja pełni funkcję ośrodka, w którym weterani oraz rodziny żołnierzy i pracowników wojska poległych podczas tych działań, uzyskują pomoc, radę oraz korzystają z konsultacji, w szczególności prawnych i psychologicznych. Centrum aktywnie współpracuje m.in. organizacjami i stowarzyszeniami pozarządowymi.