W ubiegłym roku spółka OKD

autor: KAJ

 osiągnęła najwyższe ceny sprzedaży w całej swej historii
 
 
Czeska spółka wydobywcza OKD zamknęła 2022 r. zyskiem netto w wysokości 5,1 mld koron, co jest najwyższym wynikiem od 2011 r. Wielkość produkcji wyniosła 2,1 mln ton węgla, a sprzedaż wzrosła do 14,1 mld koron. Zysk operacyjny (EBITDA) przed operacjami związanymi z tworzeniem rezerw wyniósł 6,4 mld koron.
1,8 mld koron z zysku zostanie przekazane do skarbu państwu w formie dywidendy za pośrednictwem jedynego akcjonariusza OKD, państwowej firmy PRISKO. OKD wykorzystała część zysku operacyjnego na utworzenie rezerw, z których zamierza sfinansować uzgodniony program socjalny oraz techniczną likwidację kopalni ČSM po zakończeniu wydobycia.
 W ubiegłym roku osiągnęliśmy najwyższe ceny sprzedaży w historii. Jednym z powodów było ożywienie produkcji przemysłowej po okresie naznaczonym koronawirusem. Najbardziej jednak na rynek węgla kamiennego wpłynęła wojna na Ukrainie i późniejszy kryzys energetyczny w Europie, do czego w dużej mierze przyczyniło się embargo na rosyjski węgiel połączone z ograniczeniem eksportu węgla z Polski i przerwaniem długoterminowych szlaków transportowych. To wszystko doprowadziło do ekstremalnego wzrostu cen węgla energetycznego i koksowego – wyjaśnił Roman Sikora, prezes zarządu OKD.
 Co się tyczy rezerw, to kiedy zakończymy wydobycie, chcemy wszystko po sobie posprzątać właśnie za zarobione środki. Ubiegłoroczne wyniki gospodarcze pokazują, że kontynuacja wydobycia, o której zdecydowaliśmy pod koniec ubiegłego roku, jest właściwym krokiem. OKD odegrała ważną rolę w rozwiązaniu kryzysu energetycznego i zapewnieniu ciągłości dostaw energii elektrycznej i cieplnej. Kontynuacja wydobycia była i jest korzyścią nie tylko dla akcjonariuszy, ale także dla klientów – dodał Sikora.
OKD, jest jedynym producentem węgla kamiennego w Czechach. Wydobycie odbywa się w kopalni CSM w ruchach Północ i Południe w rejonie Karwiny, w południowej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Wydobywa rocznie około 1,2 mln ton węgla i zatrudnia obecnie 3300 pracowników. Jedynym udziałowcem jest państwowa spółka PRISKO, działające w imieniu Ministerstwa Finansów Republiki Czeskiej.